PoradyJak oczyścić kurki? Poznaj najważniejsze zasady i proste triki

Jak oczyścić kurki? Poznaj najważniejsze zasady i proste triki

Jak oczyścić kurki? - Pyszności; Foto Canva.com
Jak oczyścić kurki? - Pyszności; Foto Canva.com

21.07.2023 08:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W polskich lasach trwa sezon na kurki. Są to prawdopodobnie najbardziej aromatyczne grzyby, wyróżniające się świetnym smakiem i możliwością przygotowania różnorodnych dań. Zanim jednak przystąpisz do gotowania, warto jest jednak zastanowić się nad tym, jak oczyścić kurki. Okazuje się, że samo opłukanie wodą tu nie wystarczy.

Biorąc pod uwagę najpopularniejsze i najsmaczniejsze grzyby, można pokusić się o stwierdzenie, że kurki zajmują zaszczytne pierwsze miejsce. Zbiera się je właśnie teraz - na przełomie czerwca i lipca. Sezon na kurki to nie tylko hobby, w postaci grzybobrania, ale również możliwość przygotowania rozmaitych dań z grzybów. Zanim jednak przystąpisz do gotowania lub smażenia kurek, warto pamiętać o kilku zasadach, związanych z ich dokładnym oczyszczeniem.

Dlaczego nie należy myć kurek?

Każdy, kto chce szybko oczyścić kurki, najczęściej decyduje się na ich mycie pod bieżącą wodą. Nie jest to jednak wystarczające rozwiązanie, a wręcz niewskazane. Dlaczego? Grzyby myte pod bieżącą wodą szybko tracą swój smak, z wyjątkiem pieczarek, które są chronione przez "skórkę" na ich kapeluszach. Moczenie grzybów w zimnej wodzie lub w temperaturze pokojowej również nie jest korzystne, ponieważ powoduje utratę smaku i aromatu.

Mycie kurek pod bieżącą wodą nie jest dobrym rozwiązaniem - Pyszności; Foto Canva.com
Mycie kurek pod bieżącą wodą nie jest dobrym rozwiązaniem - Pyszności; Foto Canva.com

Jak oczyścić kurki?

Czyszczenie kurek może być łatwe i przyjemne. Oczywiście, najlepiej jest zrobić to ręcznie, pozbywając się kawałków mchu, piasku, igieł i ziemi. Może być to jednak dość pracochłonne zajęcie, które zajmuje dużo czasu. Dużym ułatwieniem może być tu pędzelek lub ręcznik papierowy. Pędzelek warto jest zamoczyć w oleju lub we wrzątku z solą. Taki patent pozwoli ci pozbyć się wszystkich zabrudzeń, które można znaleźć na kurkach.

Do czyszczenia kurek warto zastosować jeden prosty patent - Pyszności; Foto Canva.com
Do czyszczenia kurek warto zastosować jeden prosty patent - Pyszności; Foto Canva.com

Warto też zastosować tu jedno konkretne rozwiązanie, które pomoże ci oczyścić kurki. Umieść kurki w dużej misce, posyp solą i zalej świeżo ugotowaną wodą. Delikatnie poruszaj kurkami za pomocą łyżki, aby piasek, który się na nich znajduje, opadł na dno miski. Wyłów kurki za pomocą łyżki cedzakowej. Aby mieć pewność, że kurki są już czyste, powtórz tę czynność trzy razy. Kurki są teraz gotowe do dalszego przygotowania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także