PoradyJak odróżnić łososia hodowlanego od dzikiego? Wystarczy spojrzeć na jeden szczegół

Jak odróżnić łososia hodowlanego od dzikiego? Wystarczy spojrzeć na jeden szczegół

Łosoś dziki - Pyszności; Foto Canva.com
Łosoś dziki - Pyszności; Foto Canva.com
22.10.2022 14:19

Łosoś należy do jednego z ulubionych gatunków ryb, które spożywamy w Polsce. Znajdziemy go w sałatkach, w daniach z makaronem lub w daniach głównych. W polskich sklepach najczęściej sprzedawany jest łosoś z hodowli. Jednak zdarzają się sytuacje, że może pojawić się też dzika wersja tej ryby. Jak wybrać łososia dzikiego?

Jak wybrać dobrego łososia?

Hodowla łososia to jedna z najczęstszych praktyk, która jest stosowana w przypadku tej ryby. Większość takich gatunków trafia do polskich sklepów, a my nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wybrany przez nas łosoś jest pełen rtęci i antybiotyków. Do kupna zachęcają nas przede wszystkim rozmaite promocje, ale w takim przypadku dobrze jest zadbać o zdrowie i przede wszystkim wybrać mądrze. Dlatego też wybór łososia dzikiego, a nie hodowlanego to niezwykle ważna kwestia.

Łosoś - Pyszności; Foto pixabay.com
Łosoś - Pyszności; Foto pixabay.com

Jak wybrać łososia dzikiego? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kolor mięsa. Ten dziki będzie ciemniejszy, a nawet pomarańczowy. Łosoś hodowlany jest najczęściej blado różowy i ma zdecydowanie więcej tłuszczu niż łosoś dziki. Dobrze jest również zwrócić uwagę na certyfikaty. Łosoś złowiony w oceanach posiada certyfikat MSC, a ten pochodzący z hodowli - certyfikat ASC. Takie znaki dają nam jasną informację, że ryby pochodzą z odpowiedzialnych hodowli lub zrównoważonych połowów.

Dlaczego warto wybrać dziką rybę?

"Łosoś to łosoś. Co za różnica?" - z takiego założenia wychodzi większość Polaków, która nawet nie zdaje sobie sprawy z faktu, że różnice pomiędzy łososiem dzikim a hodowlanym, to nie tylko kolor mięsa i miejsce połowów. To również składniki odżywcze, które trafiają do naszego organizmu. Są to przede wszystkim niezwykle ważne kwasy Omega-3 i Omega - 6. Dziki łosoś zjada naturalny pokarm, który występuje w jego środowisku. Natomiast łososie hodowlane żywią się specjalną paszą, która jest specjalnie przygotowana przez ich hodowców.

Łosoś przygotowanie - Pyszności
Łosoś przygotowanie - Pyszności

Do takiej paszy, bardzo często dodaje się antybiotyki, aby zapobiec infekcjom i chorobom, na które podatne są ryby w hodowli. Zdarza się, że tak przygotowanej paszy, często obecne są śladowe ilości rtęci, które trafiają do ryb i następnie do naszego organizmu. Jeśli zastanawiacie się nad tym, którą rybę wybrać, to zdecydowanie będzie to łosoś dziki. Przygotujesz z niego wiele dań z ryb, a jego smak Cię zachwyci!

Zobacz na naszym kanale YouTube przepis na łososia z patelni z marchewką i ryżem:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także