Jeśli wyrzucasz obierki z jabłek do śmietnika to popełniasz poważny błąd. Są niezwykle przydatne
Jabłka to zdecydowanie owoc, który wyróżnia nasz kraj. Zjadamy je w całości lub obieramy. Wszystko zależy od naszych preferencji. Możemy przygotować z nich mnóstwo pysznych potraw i deserów. Co natomiast zrobić z obierkami, których czasami zostaje całe mnóstwo? Jest na nie kilka sposobów, którymi chętnie się podzielimy. Obierki z jabłek nie muszą lądować w śmietniku!
30.07.2022 13:27
Sposoby na obierki z jabłek
- Cynamonowe chipsy ze skórek
Pieczone skórki z jabłek to świetna alternatywa dla chipsów, które serwujemy sobie do filmu. Ich przygotowanie trwa dosłownie chwilę. Piekarnik rozgrzewam do wysokiej temperatury, np. 190 stopni Celsjusza. Skórki przekładam do brytfanki i piekę do chrupkości przez ok. 15 minut. Można zastosować tryb grillowy i temperaturę 220 stopni Celsjusza, wtedy wyjdą jeszcze bardziej chrupiące.
- Kompot ze skórek
Obierki z jabłek umieszczamy rondelku. Wlewamy 1,5 litra zimnej wody, wsypujemy cukier lub inną substancję słodząca np. ksylitol. Rondelek umieszczamy na palniku i gotujemy kompot pod lekko uchyloną pokrywką. Od momentu zagotowania, gotujemy przez około 25-30 minut.
- Suszone skórki do herbaty
Lato to czas robienia konfitur: obierając jabłka do ich przygotowania zostaje nam duża ilość obierek. Przygotowanie suszonych skórek to idealne rozwiązanie. Możesz je po ususzeniu wykorzystać do jesienniej herbaty, którą podasz z ciastem w chłodny dzień. Skórki możemy rozłożyć na papierze do pieczenia i wsadzić do piekarnika nagrzanego na 55-60 stopni Celsjusza z termoobiegiem na około 40 minut. Lepiej nie zwiększać temperatury! Może to spowodować, że skórki się spalą.
- Ocet jabłkowy z obierek z jabłek
Nie wiesz co zrobić z obierkami? Jednym ze sposobów na ich wykorzystanie jest ocet z obierek jabłek. Na pewno słyszałeś o niesamowitych właściwościach tego produktu. Może warto zrobić go samemu? To nic trudnego.
Obierki pozostałe z obranych jabłek do konfitury układamy w dużym słoiku. Wszystko zalewamy letnią, przegotowaną wodą z dodatkiem cukru ok. 2 pełne łyżki cukru na 1 litr wody. Owoce powinny być całkowicie przykryte roztworem. Słoik przykrywamy gazą lub ściereczką, którą związujemy za pomocą sznurka lub gumki. Odstawiamy w ciemne, suche i ciepłe miejsce na kilka tygodni. Całkowity proces fermentacji powinien przebiegać w czasie od 2 do 5 tygodni. Ważne, by zaglądać do słoika i mieszać co kilka dni.
Jeśli zostanie Ci trochę jabłek, możesz wykorzystać je do zrobienia pysznego deseru, czyli jabłka w cieście francuskim: