PoradyJak zawekować mięso? Sprawdzony sposób na przechowywanie mięsa

Jak zawekować mięso? Sprawdzony sposób na przechowywanie mięsa

Jak zawekować mięso? Sprawdzony sposób na przechowywanie mięsa
Ewa
30.03.2022 16:23, aktualizacja: 04.04.2022 20:37

Wekowanie mięsa. Jak dobrze zawekować, żeby jak najdłużej nadawało się do spożycia? Chociaż wekowanie kojarzyć się może głównie z przetworami na zimę, to sprawdzi się również w przypadku mięs. Moja babcia robiła tak zawsze, gdy po obiedzie został gulasz lub mięso w sosie własnym. Moja babcia była mistrzynią weków. Ten sposób przechowywania sprawdzał się nie tylko w przypadku dżemów i konfitur! Jak zawekować mięso? Zdradzę Ci swoje patenty.

Wekowanie mięsa

Wekowanie mięsa to najlepszy sposób na szybki obiad. Mając w swojej domowej spiżarni taki słoik, błyskawiczny obiad jest naprawdę w zasięgu ręki. Sprawdzi się też idealnie, gdy dopadnie Cię większy głód, a sklep będzie już zamknięty.

Tyndalizacja – sposób na wekowanie mięsa. Na czym polega?

Co to tyndalizacja? Jak działa? Zadaniem procesu tyndalizacji jest pozbycie się drobnoustrojów, które mogłyby wpłynąć na zepsucie się mięsa. Tyndalizacja polega na trzykrotnym wygotowaniu słoików z zawartością mięsną. Czas gotowania jest zależny od tego, jak duże słoiki wybierzesz. Przykładowo, dla słoików o pojemności 600 ml jest to kolejne 60,40 i 30 minut, w odstępie doby między kolejnym gotowaniem.

Znakiem, który świadczy o tym, że słoiki zostały poprawnie zamknięte, jest to, że nakrętki zassane są do środka. Wybierz słoiki bez uszczerbionych kawałków i dokładnie je umyj i wyparz.

Obraz

Wekowanie mięsa. Na dno garnka wyłóż kuchenną ścierkę

Kiedy już umyjesz słoiki, napełnij je mięsem i sosem, zostawiając kilka centymetrów przestrzeni pod nakrętką. Pamiętaj, że gwint i nakrętka muszą być suche, podczas zakręcania. Dno garnka wyłóż szmatką, żeby słoiki nie obijały się i nie pękały. Jeśli mięso było gorące- wlej do garnka ciepłą wodę. Jeśli zimne- użyj wody zimnej. Woda powinna sięgać poniżej zakrętki.

Jak przechowywać zawekowane mięso?

Zawekowane w ten sposób mięso możesz przechowywać nawet 6 miesięcy. Zaleca się przechowywanie go w chłodnym miejscu, ale nie jest to konieczne.

Obraz

Jakie mięso nadaje się do wekowania?

Wszystko zależy tak naprawdę od tego, co naprawdę lubisz. Możesz pokroić wołowinę lub wieprzowinę w kawałki, podsmażyć razem z ulubionymi przyprawami i zalać w słoiku gorącym bulionem. Jeśli zostały Ci kawałki pieczeni w sosie własnym- zawekuj ją!

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także