Do ciasta na uszka wlewaj tylko taką wodę. Wyjdzie idealnie elastyczne i miękkie
Za miesiąc Święta Bożego Narodzenia. Nie da się ukryć, że to ulubione święta Polaków, podczas których spotykamy się z rodziną i spożywamy różnorodne potrawy. Jedną z najpopularniejszych jest barszcz z uszkami. A czy wiesz, jak przygotować najlepsze ciasto na uszka?
26.11.2022 22:06
Ciasto na uszka - co zrobić, by było elastyczne i idealnie miękkie?
Z pewnością każdy kocha barszcz czerwony z uszkami. To jedno z tych najpopularniejszych dań, które spożywamy podczas Wigilii Bożego Narodzenia. Cały sekret smaku tkwi nie tylko w samym barszczu, ale przede wszystkim w przygotowanych przez nas uszkach. Dokładamy wszelkich starań, by ciasto na uszka było elastyczne i idealnie miękkie. Co prawda, każdy ma swoją własną recepturę, ale postanowiliśmy podzielić się wskazówkami, dzięki którym uda nam się przygotować możliwie najlepsze ciasto. Czym należy się kierować?
Przede wszystkim należy pamiętać, że trzeba dodać odpowiednią ilość mąki i najlepiej będzie robić to na oko. Trzymanie się dokładnych proporcji składników, może spowodować, że ciasto na uszka będzie miało zupełnie inną konsystencję. Niezwykle ważne jest to, by do ciasta dodać gorącą, a najlepiej wrzącą wodę. Spowoduje to, że mąka się zaparzy, a ciasto będzie miękkie i elastyczne. Pamiętaj także o tym, by dodać do ciasta oleju rzepakowego, starannie je wyrobić i dać mu odpocząć przez 15 minut przed przystąpieniem do wałkowania.
Najlepsze ciasto na uszka - poznaj przepis
Biorąc sobie do serca wszystkie powyższe wskazówki, już teraz możesz przygotować najlepsze ciasto na uszka. Poznaj wyjątkową recepturę, dzięki której uszka wyjdą miękkie i elastyczne.
Składniki:
- 3/4 szklanki wrzącej wody
- 2 szklanki przesianej mąki pszennej typu 500
- łyżka oleju
- żółtko
- szczypta soli.
Sposób przygotowania:
Gwarantujemy, że ciasto na uszka wyjdzie najlepsze, gdy wypróbujesz ten przepis. Mąkę należy wysypać na stolnicę i następnie dodać olej, gorącą wodę i szczyptę soli. W przypadku wody należy dodawać ją stopniowo i zasypywać mąką, by się nie poparzyć. Pomocna będzie tu tępa strona dużego noża. Gdy ciasto nabierze odpowiedniej konsystencji, to dodajemy żółtko i wyrabiamy gładkie, elastyczne ciasto. Podczas łączenia składników, pamiętaj, aby nie zalać żółtka ciepłą wodą, bo wtedy się zetnie. Odstawiamy ciasto na około 15 minut, przykryte lnianą ściereczką.
Po tym czasie nasze ciasto na uszka dzielimy na co najmniej dwie części. Wałkujemy jedną część, a pozostałe czekają pod przykryciem. Lepimy uszka i następnie je gotujemy w osolonej wodzie z dodatkiem łyżki oleju. Delikatnie mieszamy drewnianą łyżką, by nie przywarły do dna. Jeśli wypłyną na wierzch, to gotujemy je jeszcze przez 3-5 minut. Wyjmujemy uszka przy pomocy łyżki cedzakowej. Smacznego!
Lubisz tradycyjne smaki? Zobacz na naszym kanale YouTube przepis na idealny dewolaj według Magdy Gessler: