Wybierając olej do smażenia, zwróć uwagę na trzy rzeczy. Po nich poznasz najlepszy rodzaj
Jest taki temat, który od zawsze wzbudzał wielkie kontrowersje. Jaki olej do smażenia jest najzdrowszy? A którego nigdy nie powinniśmy podgrzewać? Wszystkie odpowiedzi na nurtujące cię w tej sprawie pytania zawieramy w tym artykule.
04.12.2022 13:11
O tym, że w kuchni często nieumyślnie robimy sobie krzywdę, mówi się od wielu lat. Jest to z pewnością kwestia wielu niesprawdzonych mitów kulinarnych, do których stosujemy się ze zbyt dużą dozą zaufania. Niektóre okazują się naprawdę złe dla naszego zdrowia.
Temat szkodliwości produktów, których używamy w kuchni, jest mocno powiązany z używanym do smażenia tłuszczem. Co innego mówi powszechna wiedza, co innego nauka, a jeszcze inne zdanie na ten temat ma tradycja kulinarna. Do której opcji powinniśmy się stosować?
Dwie sprawy, o których zawsze trzeba pamiętać
Zanim wyjaśnimy, jaki olej do smażenia będzie najlepszy, warto podkreślić uniwersalne zasady ich używania.
Przede wszystkim smażenie samo w sobie zawsze będzie mniej zdrowe i bardziej kaloryczne niż na przykład gotowanie na parze. Nie musimy oczywiście rezygnować z tej metody obróbki, ale warto ją ograniczyć.
Drugą zasadą jest sposób smażenia. Składniki zawsze powinniśmy ,,wrzucać" na rozgrzany olej. Dzięki temu mniej go wchłoną, co jest zdecydowaną korzyścią dla zdrowia.
Punkt dymienia oleju
Podczas wyboru oleju należy kierować się między innymi tak zwaną temperaturą dymienia danego oleju. Za punkt dymienia uznaje się najniższą temperaturę, w której olej zaczyna tracić wszystkie wartości odżywcze. Kolejnym etapem jest nabranie przez tłuszcz szkodliwych właściwości.
Stąd też najpopularniejszym - i jednocześnie całkiem dobrym - wyborem jest olej rzepakowy, rafinowana oliwa z oliwek lub masło klarowane. Ich punkt dymienia jest wysoki. Nie jest to jednak jedyny wskaźnik tego, który olej do smażenia jest najzdrowszy.
Jaki olej do smażenia wybrać?
Do takiego wyboru powinniśmy ustalić trzy dane: punkt dymienia, obecność przeciwutleniaczy i skład kwasów tłuszczowych. Biorąc pod uwagę wszystkie trzy dane, można dojść do wniosku, że idealny olej do smażenia nie istnieje. Dlatego trzeba podzielić je na użytkowość.
Do smażenia długiego użyj rafinowanego oleju kokosowego lub masła klarowanego.
Do smażenia głębokiego lub szybkiego doskonale sprawdzi się olej rzepakowy, lub rafinowana oliwa z oliwek.
W celu pieczenia użyj tylko tłuszczu o bardzo wysokim punkcie dymienia. Rafinowane oleje z orzechów arachidowych lub słonecznika będą w sam raz.
Jakich olejów nie używać do smażenia?
Tłuszcze o niskiej temperaturze dymienia są najgorszym możliwym olejem do smażenia. Powinniśmy więc unikać smażenia na olejach nierafinowanych, takich jak olej z pestek winogron, sojowy czy lniany.
Złym wyborem jest też margaryna. Zawiera ona szkodliwe tłuszcze trans.
Smalec, mimo wysokiej temperatury dymienia, również powinien być stosowany z umiarem. Zawiera dużo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych i złego cholesterolu.
Sprawdź też ten nowy filmik, prosto z naszego kanału na YouTube.