PoradyTak sprawisz, że jarzębina będzie bezpieczna do jedzenia. Możesz zrobić z niej najróżniejsze specjały

Tak sprawisz, że jarzębina będzie bezpieczna do jedzenia. Możesz zrobić z niej najróżniejsze specjały

Jarzębina - Pyszności; Foto Canva.com
Jarzębina - Pyszności; Foto Canva.com
25.11.2022 16:07

Pomimo tego, że obecnie bliżej nam do zimy niż jesieni, to jest pewien charakterystyczny dla tej pory roku element, z którego przygotowujemy dekoracje, korale i rozmaite potrawy. To oczywiście jarzębina, z której można przygotować naprawdę świetne, kulinarne specjały. Jak ją przetworzyć i spożywać?

Jarzębina to nie tylko korale - co można z niej zrobić?

Owoce jarzębiny zachwycają nie tylko kolorem, ale również swoimi właściwościami. Wystarczy podkreślić, że stanowią one źródło witamin C i A, kwasów organicznych, karotenoidów, węglowodanów, czy substancji garbnikowych. Dlatego też stosuje się je w lecznictwie. Z pewnością mało kto wie, że można je również wykorzystać w swojej kuchni. Przygotujesz z niej nie tylko korale, ale również soki, konfitury, nalewki, czy też wino. Należy pamiętać, że zjedzone na surowo owoce jarzębiny, mogą doprowadzić nas do zatrucia. Dlatego ważne jest ich wcześniejsze przetworzenie, tuż po zebraniu.

Owoce jarzębiny - Pyszności; Foto Canva.com
Owoce jarzębiny - Pyszności; Foto Canva.com

Jeśli jarzębina stanowi składnik, z którego chcesz przygotować kulinarne pyszności, to zbierz ją jesienią, kiedy to owoce są dojrzałe, najlepiej po przymrozkach. Dobrze będzie je przemrozić przez około 3 dnie w naszej zamrażarce, dzięki czemu zyska ona łagodniejszy i mniej gorzki smak. Jednak miej na uwadze to, że zupełnie nie pozbędziesz się charakterystycznej goryczki. Na pewno, stanowi ona atut tego jesiennego owocu, który podkreśli smak przygotowanych przez Ciebie produktów.

Przetwory z jarzębiny - jak je przygotować?

Jarzębina to owoc, z którego można przygotować naprawdę pyszne przetwory. Pamiętaj jednak, że przygotowujemy je przez kilkakrotne gotowanie. Taki sposób ogranicza smak goryczki i zapobiega rozpadaniu się owoców. Zanim zaczniemy gotować dżem z jarzębiny, dobrze będzie nasze owoce odpowiednio oczyścić, oberwać szypułki i zblanszować we wrzącej wodzie przez około 2 minuty. Poznaj przepis na dżem z jarzębiny!

Dżem jarzębinowy - Pyszności; Foto Canva.com
Dżem jarzębinowy - Pyszności; Foto Canva.com

Składniki:

  • 1,5 kg cukru
  • kilogram jarzębiny
  • 1,5 szklanki wody.

Sposób przygotowania:

Jarzębina w postaci dżemu? Brzmi dobrze, a smakuje jeszcze lepiej! Rozpoczynamy od rozpuszczenia cukru w gorącej wodzie, do uzyskania konsystencji syropu. Naszą jarzębinę zalewamy tak przygotowanym syropem i pozostawiamy do następnego dnia. Kolejny krok to zagotowanie jarzębiny. Następnie należy ją odstawić na kilkanaście minut, po czym ponownie zagotować - tę czynność  powtarzamy kilka razy. Pamiętaj, by za każdym razem zebrać pianę, która wytworzy się podczas gotowania. Gdy jarzębina będzie szklista, to odstawiamy ją na 20 godzin.

Po tym czasie ponownie zagotowujemy konfiturę i przekładamy do słoików. Dobrze zakręcamy słoiki i pasteryzujemy nasz dżem.

Zobacz na naszym kanale YouTube przepis na aromatyczne powidła śliwkowe z miodem i kakao:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także