Tak sprawisz, że jarzębina będzie bezpieczna do jedzenia. Możesz zrobić z niej najróżniejsze specjały
Pomimo tego, że obecnie bliżej nam do zimy niż jesieni, to jest pewien charakterystyczny dla tej pory roku element, z którego przygotowujemy dekoracje, korale i rozmaite potrawy. To oczywiście jarzębina, z której można przygotować naprawdę świetne, kulinarne specjały. Jak ją przetworzyć i spożywać?
25.11.2022 16:07
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jarzębina to nie tylko korale - co można z niej zrobić?
Owoce jarzębiny zachwycają nie tylko kolorem, ale również swoimi właściwościami. Wystarczy podkreślić, że stanowią one źródło witamin C i A, kwasów organicznych, karotenoidów, węglowodanów, czy substancji garbnikowych. Dlatego też stosuje się je w lecznictwie. Z pewnością mało kto wie, że można je również wykorzystać w swojej kuchni. Przygotujesz z niej nie tylko korale, ale również soki, konfitury, nalewki, czy też wino. Należy pamiętać, że zjedzone na surowo owoce jarzębiny, mogą doprowadzić nas do zatrucia. Dlatego ważne jest ich wcześniejsze przetworzenie, tuż po zebraniu.
Jeśli jarzębina stanowi składnik, z którego chcesz przygotować kulinarne pyszności, to zbierz ją jesienią, kiedy to owoce są dojrzałe, najlepiej po przymrozkach. Dobrze będzie je przemrozić przez około 3 dnie w naszej zamrażarce, dzięki czemu zyska ona łagodniejszy i mniej gorzki smak. Jednak miej na uwadze to, że zupełnie nie pozbędziesz się charakterystycznej goryczki. Na pewno, stanowi ona atut tego jesiennego owocu, który podkreśli smak przygotowanych przez Ciebie produktów.
Przetwory z jarzębiny - jak je przygotować?
Jarzębina to owoc, z którego można przygotować naprawdę pyszne przetwory. Pamiętaj jednak, że przygotowujemy je przez kilkakrotne gotowanie. Taki sposób ogranicza smak goryczki i zapobiega rozpadaniu się owoców. Zanim zaczniemy gotować dżem z jarzębiny, dobrze będzie nasze owoce odpowiednio oczyścić, oberwać szypułki i zblanszować we wrzącej wodzie przez około 2 minuty. Poznaj przepis na dżem z jarzębiny!
Składniki:
- 1,5 kg cukru
- kilogram jarzębiny
- 1,5 szklanki wody.
Sposób przygotowania:
Jarzębina w postaci dżemu? Brzmi dobrze, a smakuje jeszcze lepiej! Rozpoczynamy od rozpuszczenia cukru w gorącej wodzie, do uzyskania konsystencji syropu. Naszą jarzębinę zalewamy tak przygotowanym syropem i pozostawiamy do następnego dnia. Kolejny krok to zagotowanie jarzębiny. Następnie należy ją odstawić na kilkanaście minut, po czym ponownie zagotować - tę czynność powtarzamy kilka razy. Pamiętaj, by za każdym razem zebrać pianę, która wytworzy się podczas gotowania. Gdy jarzębina będzie szklista, to odstawiamy ją na 20 godzin.
Po tym czasie ponownie zagotowujemy konfiturę i przekładamy do słoików. Dobrze zakręcamy słoiki i pasteryzujemy nasz dżem.
Zobacz na naszym kanale YouTube przepis na aromatyczne powidła śliwkowe z miodem i kakao: