Jedz natkę pietruszki. Nawet nie wiesz, jak szybko organizm ci podziękuje
Natka pietruszki to nie tylko wspaniały aromat i smak, ale też potężna dawka wartościowych składników. Warto więc wprowadzić ją do swojej codziennej diety, należy jednak uważać na to, by nie przesadzić. Jakie działanie dla naszego organizmu ma pietruszka?
10.06.2023 | aktual.: 10.06.2023 09:05
Natka pietruszki najlepiej smakuje świeża, prosto z własnego ogródka. Ta, którą kupujemy zimą w sklepach, nie jest tak aromatyczna. Warto więc zrobić coś, co pozwoli nam zachować ją na dłużej. Podpowiadamy, jakie właściwości ma natka pietruszki i jak przechowywać ją zimą.
Natka pietruszki to samo zdrowie? Jej właściwości zaskakują
Niewielu wie, że natka pietruszki to znacznie cenniejsze źródło witaminy C niż cytrusy. W 100 gramach natki znajduje się aż 160 mg witaminy C, a dzienne zapotrzebowanie człowieka wynosi 80 mg. Co więcej, w natce pietruszki znajdują się żelazo, magnez, potas, wapń, sód, fosfor, cynk, miedź i mangan, ale też witaminy - E, K oraz kwas foliowy. Poza tym w natce pietruszki znajdują się błonnik, chlorofil, olejki eteryczne oraz flawonoidy. Osoby na diecie redukcyjnej nie muszą martwić się o jej kaloryczność, gdyż jest wręcz znikoma – 36 kcal w 100 gramach.
Bogactwo natki pietruszki przekłada się na ogrom różnorodnych właściwości. Obniża ciśnienie krwi oraz zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu, chroni przed infekcjami i zapobiega stanom zapalnym jamy ustnej, a także wspomaga terapie antynowotworowe, reguluje metabolizm, zmniejsza bóle menstruacyjne i stymuluje produkcję pokarmu u matek karmiących. Roślina ta działa też moczopędnie, jest w stanie skutecznie usuwać nadmiar wody z organizmu, a także oczyszczać go z toksyn. Nie należy więc przesadzać z jedzeniem natki pietruszki, jeśli nie chcemy biegać co chwilę do łazienki.
Natka pietruszki – jak ją przechowywać?
Niezaprzeczalnie najlepszym sposobem na zachowanie smaku i aromatu pietruszki z ogródka jest mrożenie jej natki. Najpierw musimy ją dokładnie umyć, by pozbyć się zanieczyszczeń, a następnie osuszyć. Świetnie sprawdzi się do tego papierowy ręcznik. Kolejny krok to drobne posiekanie i przełożenie do szczelnie zamykanego pojemnika bądź słoika.