Jeśli mizeria, to tylko z tymi dwoma nietypowymi składnikami. Odmienią zdrowotne oblicze surówki
Kiedy następnym razem będziesz przygotowywał mizerię, zrób to według tego przepisu. Być może — tak samo jak my — odkryjesz, że to właśnie ta wersja popularnej surówki pasuje ci najbardziej. Zwłaszcza latem, kiedy przyda się trochę orzeźwienia. To bowiem załatwi pewien nietypowy dodatek do ogórków.
04.06.2024 | aktual.: 04.06.2024 08:01
Mizeria to surówka, którą pokolenia Polaków zajadają od niepamiętnych czasów. Zwykle przybiera ona prostą formę i w każdym domu wygląda niemal tak samo. Rzadko kiedy różni ją coś więcej, niż kwestia przypraw (niektórzy przygotowują ją bardziej na słodko, inni na słono) i ewentualna obecność — lub brak — białej czy czerwonej cebuli.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dzisiaj chcielibyśmy jednak wkroczyć na te święte rejony z pewną niemałą rewolucją. Chodzi tu właśnie o skład mizerii, w którym co nieco przyjdzie nam zaraz namieszać. Jak? Za sprawą dwóch składników, które nadadzą surówce większej lekkości, w sam raz wpasowującej się w cechy dobrego, orzeźwiającego menu letniego.
Pierwszym z rzeczonych produktów jest mięta. Tu musimy przyznać, że nie jest to nasz wynalazek, bo łączenie ogórków z miętą to powszechna (lub dość powszechna) praktyka w Turcji. Drugim dodatkiem do mizerii jest jogurt grecki, którym uzupełnimy częściej używaną śmietanę. Efekt? Rześkość to raz; dwa, to wpływ na organizm. Nasza surówka właśnie zyskała nowych cech zdrowotnych. A więc warto!
Mizeria inaczej
Składniki:
- 2 zielone ogórki,
- 80 g jogurtu greckiego,
- 2 łyżki śmietany 12 proc.,
- 20 ml soku z cytryny,
- pęczek koperku,
- kilka listków mięty,
- cukier, pieprz i sól.
Sposób przygotowania:
- Ogórki obierz i rozdrobnij na plasterki. Możesz to zrobić za pomocą noża lub mandoliny na zwykłej tarce.
- Przełóż warzywo do miski. Dodaj jogurt grecki i śmietanę, troszkę soku z cytryny. Wsyp posiekany koperek i porwane listki mięty.
- Całość dopraw na swój ulubiony sposób — mieszanką cukru, pieprzu i soli. Dokładnie wymieszaj i gotowe. Przed zjedzeniem wstaw na trochę do lodówki, bo mizeria (zwłaszcza latem) najlepiej smakuje na zimno. Smacznego!