PoradyJeśli zauważysz na ścianie lodówki, zrób coś. Za naprawę możesz później słono zapłacić

Jeśli zauważysz na ścianie lodówki, zrób coś. Za naprawę możesz później słono zapłacić

Szron - czy ten sygnał oznacza, że lodówka jest zepsuta? - Pyszności; Fot. Adobe Stock
Szron - czy ten sygnał oznacza, że lodówka jest zepsuta? - Pyszności; Fot. Adobe Stock
11.07.2023 10:13

Lodówka wymaga częstej kontroli i odpowiedniej konserwacji. Nieumyślnie, przez małe przeoczenie można doprowadzić do poważnych usterek, których naprawa może słono kosztować. Jeśli widzisz takie oznaki w swojej lodówce, nie zwlekaj. W przeciwnym razie sprzęt może odmówić posłuszeństwa. 

Szron na tylnej ścianie lodówki wynika z nadmiernego skraplania wody. To, że w komorze lodówki pojawia się wilgoć, jest naturalnym zjawiskiem związanym z eksploatacją urządzenia. Natomiast obecność szronu wskazuje na to, że wody w chłodziarce jest za dużo. Nie zawsze szron w lodówce jest wynikiem awarii. Często jest to rezultat niewłaściwego użytkowania sprzętu lub częstego otwierania drzwi. Dlatego ważne jest kontrolowanie stanu urządzenia. W przeciwnym razie, jeśli dojdzie do uszkodzeń, naprawa może kosztować nawet 500 zł. 

Szron w lodówce. Skąd się bierze?

Lód w komorze może powstać na skutek częstego otwierania i zamykania drzwi urządzenia, co skutkuje ciągłymi zmianami temperatury. Cieplejsze powietrze wewnątrz lodówki powoduje kondensację i pojawianie się kropel wody na ścianach. Warto również sprawdzić stan uszczelki drzwi, aby zapobiec dostawaniu się wilgotnego powietrza do wnętrza komory chłodzącej. Zniszczona, zdeformowana lub uszkodzona uszczelka może powodować wnikanie wilgotnego powietrza, które następnie zamienia się w szron w lodówce.

Innym czynnikiem mogącym spowodować lód w chłodziarce jest awaria urządzenia. Odpowiednią temperaturę wewnątrz komory kontroluje termostat. Jeśli termostat podaje niewłaściwe dane, lodówka może działać non-stop lub często się wyłączać, co prowadzi do dużych fluktuacji temperatury. W przypadku awarii termostatu należy go koniecznie wymienić, ponieważ ma on duży wpływ na działanie pozostałych elementów urządzenia.

Lodówka - Pyszności; Foto pixabay.com
Lodówka - Pyszności; Foto pixabay.com

Niekiedy szron w lodówce może być spowodowany wyciekiem czynnika chłodniczego. Czynnik ten jest niezbędny do prawidłowej wymiany ciepła w komorze chłodniczej. Podczas pracy urządzenia czynnik jest naprzemiennie sprężany i rozprężany, zapewniając odpowiednią temperaturę. Jeśli wystąpi wyciek w układzie chłodzącym, uniemożliwia to prawidłowe działanie sprzętu.

Oszroniona lodówka. Jak pozbyć się problemu?

Dobra wiadomość jest taka, że oszroniona lodówka nie musi być objawem awarii. Szron na tylnej ścianie urządzenia może sygnalizować, że źle użytkujemy urządzenie. Niemniej, takich oznak nie można bagatelizować, bo finalnie mogą zakończyć się poważną i drogą w naprawie usterką. Zobacz więc, jak pozbyć się szronu z lodówki, póki nie jest za późno.  

Po pierwsze, regularnie rozmrażaj i sprzątaj lodówkę. Dbaj o to, by odpływ wody nie był zatkany (to mała dziurka na tylnej ścianie lodówki), nie dopuszczaj do sytuacji, w której resztki jedzenia mieszając się z nadmiarem wody, tworząc ściek o nieprzyjemnym zapachu. Prawidłowo użytkowany odpływ powinien odprowadzać nadmiar wody.

Za wzrost wilgotności odpowiadają także ciepłe potrawy. Dlatego też nie powinno się umieszczać ich w lodówce przed schłodzeniem. Pamiętaj również o tym, by regularnie czyścić uszczelkę w drzwiach i domykać lodówkę. Sprawdź, czy termostat nie został ustawiony na zbyt wysoką temperaturę (to również prowadzi do powstawania szronu w lodówce).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także