Widzisz takie objawy u siebie? Natychmiast zrezygnuj z kawy, bo z tym nie ma żartów
14.06.2023 13:02, aktual.: 16.06.2023 09:57
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kawa zawiera kofeinę, związek działający pobudzająco, energetyzująco, poprawiający pamięć i orientację oraz polepszający koncentrację. Uważa się, że właśnie kawa jest źródłem kofeiny nr 1 na świecie, ale niejedynym. Kofeinę bardzo łatwo jest przedawkować nieświadomie, spożywając i kawę, i herbatę, i napoje energetyczne. Zobacz, jakie objawy wskazują na to, że trzeba odstawić kawę i inne źródła kofeiny w kąt.
Kofeina jest stymulantem, który pobudza ośrodkowy układ nerwowy. Jest to najczęściej spożywana substancja psychoaktywna na świecie. W umiarkowanych dawkach sprawia, że czujemy się dobrze - wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki kawy. Ta poprawia czujność i uwagę oraz daje zastrzyk energii. Spożywanie mniej niż 4-5 filiżanek dziennie jest uważane za bezpieczne. Jednak co się stanie, kiedy przesadzimy?
Kawa na zdrowie? Tak, ale tylko w ograniczonych ilościach
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) uważa nadmierne spożycie kofeiny na poziomie wyższym od 400 mg dziennie (co odpowiada 4 filiżankom po 100 ml espresso lub 5 kubkom po 250 ml kawy rozpuszczalnej). Dzieci poniżej 12 roku nie powinny spożywać kofeiny w ogóle, a dla nastolatków zalecana maksymalna dawka wynosi 100 mg dziennie. Tutaj warto wspomnieć, że nie tylko kawa stanowi źródło kofeiny. Związek ten znajduje się w ponad 60 roślinach, ale jej głównym źródłem są ziarna kawy, liście herbaty, orzechy kola (używane w coli), strąki kakao (używane w czekoladzie).
Kofeinę więc bardzo łatwo jest przedawkować nieświadomie, ponieważ ta jest jest składnikiem wielu produktów: kawy, herbaty, czekolady i kakao, napojów energetycznych i innych, jak np. Pepsi, Coca-Cola czy Mountain Dew. Warto wspomnieć też, że nie każdy reaguje na ten związek w ten sam sposób. Alergia na kofeinę może powodować objawy przedawkowania przy dawkach poniżej 100 mg. Ponadto, niektórzy ludzie są po prostu na kofeinę nadwrażliwi.
15 najczęstszych objawów przedawkowania kofeiny
Uważa się, że kawa jest źródłem kofeiny nr 1 na świecie. Jeśli pijemy jej za dużo, możemy odczuwać szereg skutków ubocznych, wywołanych przedawkowaniem kofeiny. Zalicza się do nich przede wszystkim: niepokój, uczucie roztrzęsienia, bezsenność, problemy żołądkowo-jelitowe oraz przyspieszenie akcji serca do ponad 100 uderzeń na minutę (indywidualne reakcje na dowolną dawkę kofeiny mogą się znacznie różnić). Portal caffeineinformer.com wyróżnia 15 typowych objawów przedawkowania kofeiny od tych występujących na początku po te najcięższe, które wynikają z jeszcze większych przyjmowanych dawek kofeiny:
- Drżenie, niepokój i nerwowość,
- rozproszone myśli,
- nadmierne mówienie,
- niemożność skupienia się na czymkolwiek,
- drażliwość,
- podwyższone ciśnienie krwi,
- zwiększone bicie serca,
- mdłości,
- lęk,
- kołatanie serca (arytmia serca),
- bezsenność,
- wyczerpanie,
- zawroty głowy,
- wymioty
- zatrzymanie akcji serca.