Kiedy otwierasz torebkę, zegar zaczyna tykać. Wystarczy prosty błąd, by cały aromat uleciał
Jak przechowywać kawę, żeby nie straciła niczego ze swojego charakterystycznego smaku i aromatu? To pytanie zadano profesjonalistom: baristom, producentom i właścicielom kawiarni. Ich wypowiedzi kształtują się w jasną i zgraną odpowiedź.
06.02.2024 12:30
Chociaż większość Polaków pije kawę regularnie i wielu z nas nie wyobraża sobie sytuacji, w której tego produktu spożywczego nie ma w domu, to nasza wiedza na temat czarnego napoju zwykle ogranicza się do absolutnej podstawy i raczej poza nią nie wykracza. Z tego powodu popełniamy na tej płaszczyźnie mnóstwo błędów. I nie chodzi jedynie o dodawanie do kawy niezdrowych dodatków, ale również nieprawidłowe przechowywanie ziaren.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Specjaliści na temat przechowywania kawy
Zaciekawieni tematem prawidłowego przechowywania kawy dziennikarze portalu huffpost.com postanowili poprosić o pomoc specjalistów. Kto, jak nie oni, mógłby powiedzieć więcej w tej sprawie? Jedną z osób, do której zwrócili się redaktorzy amerykańskiego serwisu, była Maryna Gray, dyrektor ds. kawy w "Bean Box". Jej wypowiedź jest bardzo przejrzysta:
Jak każdy inny specjał ze spiżarni, [ziarna kawy - red.] czerstwieją i tracą smak po pewnym czasie, ale jeśli są przechowywane w oryginalnym opakowaniu i odpowiednich warunkach, będziesz mógł cieszyć się kawą przez wiele tygodni po jej paleniu
Następnie specjalistka powiedziała, że pojemnik na kawę należy przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu i unikać ekspozycji na powietrze i światło. Tymczasem Caroline Bell, założycielka Cafe Grumpy dodała, że chociaż istnieją specjalne pojemniki do przechowywania kawy, to można posłużyć się również zwykłym opakowaniem — byleby było ono czyste, inaczej ziarna kawy wchłoną niechciane zapachy.
Mistrzyni baristów o przechowywaniu kawy
Dziennikarze huffpost.com zapytali o zdanie również Lailę Ghambari, konsultantkę do spraw kawy i byłą mistrzyni baristów w USA. Powiedziała ona, że od momentu otwarcia torebki z ziarnami kawy, "zegar zaczyna tykać", a naszym głównym zadaniem jest niedopuszczenie do tego, by do kawy dostawał się tlen.
Warto tu również dodać, że kawa w ziarnach jest "uzbrojona" w naturalną obronę przed utlenianiem. Tej cechy nie posiada natomiast kawa mielona. To na ten produkt warto uważać najbardziej, inaczej nasza kawa nie będzie już w ogóle przypominała tego, czym była kiedyś!