PoradyKiedy zauważysz w sklepie, kup bez wahania. Wygląda jak makaron, prawie nie ma kalorii

Kiedy zauważysz w sklepie, kup bez wahania. Wygląda jak makaron, prawie nie ma kalorii

Konjac zwany jest też dziwadłem, shirataki lub trupim kwiatem. To roślina, z której możemy przygotować specjalny makaron. Zdobywa coraz większą popularność i jest niezwykle doceniana przez dietetyków. Do czego warto ją wykorzystać?

Konjac (Adobe)
Konjac (Adobe)

21.07.2023 10:50

Korzeń dziwadła jest niskokaloryczny, nie zawiera cukru i glutenu. Co ważne, ma również niski indeks glikemiczny. W bulwie znajdziemy glukomannan, czyli błonnik, którego nie da się strawić. Ma on inną właściwość — bardzo dobrze wchłania wodę. Dzięki temu po zjedzeniu konjaca jesteśmy na długo nasyceni. Błonnik wspiera też trawienie oraz obniża poziom glukozy i złego cholesterolu we krwi. Ponadto zapobiega zaparciom.

Czym jest makaron konjac?

Dziwadło naturalnie rośnie na terenach Japonii, Korei Południowej i Chin. W Polsce znajdziemy go tylko w ogrodach botanicznych. Roślina kwitnie raz na kilka lat, a jej kwiaty śmierdzą zgniłym mięsem. Dzięki temu wabi owady. Na szczęście nie będziemy jeść kwiatów, tylko bulwę.

Korzeń shirataki mieli się i wytwarza z niego mąkę, a z tej mąki powstaje makaron. Co ciekawe, produkt składa się w 97 proc. z wody i tylko w 3 proc. z konjacu. Nie zawiera ani grama tłuszczu, próżno w nim szukać węglowodanów (ich jest niewiele), znajdziemy też śladowe ilości białka.

Konjac (Adobe)
Konjac (Adobe)

Konjac jest bezzapachowy i nie ma smaku, świetnie za to chłonie aromaty potraw, z którymi się go podaje. Idealnie nadaję się do wszystkich rodzajów dań. Po ugotowaniu staje się jędrny i sprężysty. Makaron możemy kupić w sklepie. Zamknięty jest w opakowaniu z wodną zalewą. Po otwarciu przechowujemy go przez maksymalnie trzy dni w lodówce.

Shirataki (a głównie jego bulwa) jest źródłem witamin: A, B1, B6, B9 (kwas foliowy), B12, C, D  oraz E. Zawiera także żelazo, cynk, fosfor, miedź i wapń. Konjac wykorzystuje się w kosmetyce, na przykład w produkcji gąbeczek kojących i pielęgnujących cerę.

Jak gotować makaron?

Konjac można przygotować na kilka sposobów:

  1. Odsączamy i od razu dodajemy do ulubionej potrawy (konjac nie wymaga gotowania).
  2. Gotujemy przez kilka minut (źródła podają od minuty od pięciu minut).
  3. Smażymy przez kilka minut.

Makaron konjac pasuje do zup (na przykład rosołu lub ramenu), sałatek, zapiekanek makaronowych lub różnorakich dań z patelni.

Wybrane dla Ciebie