"Mietek Nocul" z "Ojca Mateusza" zrzucił ponad 30 kg. Nie je tylko jednej rzeczy
Michał Piela, znany również jako aspirant Nocul z serialu "Ojciec Mateusz", zmienił się nie do poznania. Aktor w przeciągu kilku miesięcy schudł 30 kg. Jak się okazuje, pobudką do zmiany nawyków żywieniowych był pogarszający się stan zdrowia mężczyzny.
22.04.2023 | aktual.: 22.04.2023 17:22
Fanom serialu "Ojciec Mateusz" na pewno nie umknęła spektakularna metamorfoza Michała Pieli, wcielającego się w rolę aspiranta Mieczysława Nocula. Aktor zrzucił 30 kg, co pozytywnie odbiło się nie tylko na jego wyglądzie, ale i zdrowiu. Piela bowiem cierpi na cukrzycę typu 2. Problemy zdrowotne wywołane przez to schorzenie stały się impulsem do tego, że aktor postanowił zmienić nawyki żywieniowe.
Michał Piela - dieta. Aktor odstawił jedną grupę produktów
Aktor podjął radykalne kroki, by uchronić się przed konsekwencjami związanymi z cukrzycą. Praktycznie zrezygnował z cukru, co jest zadaniem karkołomnym, ponieważ produkt ten występuje w wielu produktach spożywczych. Piela unika też słodzonych i gazowanych napojów, w zamian sięga po wyciskane, naturalne soki, wodę oraz herbatę i kawę, które również przestał słodzić. W rozmowie z portalem Moja Cukrzyca zdradził, że na jego talerzu zdecydowanie częściej goszczą warzywa i owoce. W zachowaniu samodyscypliny pomogła mu żona, która mocno wspiera aktora w walce o zdrowie.
Przed metamorfozą, przy wzroście 197 cm, artysta ważył 120 kg. Dzięki zmianie nawyków żywieniowych schudł aż 30 kg i to w przeciągu zaledwie kilku miesięcy. To znacząco odbiło się jego na wyglądzie. Fani nie dowierzali, kiedy w emitowanym w 2015 roku nowym sezonie "Ojca Mateusza" zobaczyli zupełnie niepodobnego do siebie aspiranta Nocula. Piela w rolę sympatycznego funkcjonariusza wciela się od 15 lat.
Cukrzyca typu 2. Choroba cywilizacyjna
W Polsce (dane za 2021 rok) 3 miliony osób choruje na cukrzycę (9,1 proc. populacji). 90 proc. zachorowań dotyczy cukrzycy typu 2. Szacuje się, że w 2035 r. na świecie liczba chorych na cukrzycę będzie wynosić około 592 miliony.
Cukrzyca typu 2 jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się opornością na insulinę, a także względnym niedoborem insuliny. Insulina to hormon, który jest produkowany przez trzustkę i pomaga regulować poziom cukru we krwi, poprzez ułatwienie przenikania glukozy z krwi do komórek organizmu. W cukrzycy typu 2 organizm staje się oporny na działanie insuliny, co oznacza, że komórki organizmu przestają reagować na insulinę w sposób prawidłowy i nie przyswajają glukozy z krwi tak skutecznie, jak powinny.
W konsekwencji, poziom cukru we krwi staje się zbyt wysoki, a z czasem może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, nerek, oczu i nerwów. Cukrzyca typu 2 jest często związana z otyłością, brakiem aktywności fizycznej i niezdrowymi nawykami żywieniowymi. Często występuje u osób dorosłych, ale może również rozwijać się u dzieci i młodzieży. Objawy cukrzycy mogą obejmować nadmierne pragnienie, częstomocz, zmęczenie i problemy z widzeniem. Leczenie choroby zwykle obejmuje zmiany w stylu życia, takie jak zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna, a także leki, takie jak metformina lub insulinę, jeśli to konieczne.
Sprawdź również nasz przepis na aromatyczną zupę pomidorową: