Dodaj kilka łyżek do gulaszu, a mięso nigdy więcej nie wyjdzie twarde jak podeszwa
Co zrobić, żeby mięso w gulaszu było miękkie? Dzięki tym prostym radom zawsze wyjdzie idealnie kruche i soczyste. Koniec z twardymi i włóknistymi kawałkami, które ciężko jest pogryźć.
28.09.2022 16:18
Idealne mięso na gulasz
Klasyczny gulasz przygotowuje się z wołowiny, chociaż wiele osób wybiera również łopatkę wieprzową. Najważniejsze jest, aby zawierało w sobie tłuszcz, który wytapia się podczas smażenia i jest fantastycznym nośnikiem smaku. W przypadku wołowiny i wieprzowiny postaw na łopatkę, karkówkę, udziec czy też goleń. Przygotowanie gulaszu należy zacząć od obsmażenia mięsa. Długie gotowanie na wolnym ogniu sprawi, że mięso będzie kruche.
Miękkie mięso w gulaszu
Jeśli zdarzyło Ci się kiedykolwiek natknąć na twarde mięso w gulaszu, to łatwo możesz zrazić się do samodzielnego przygotowania. Na szczęście to błąd, któremu można łatwo zapobiec.
Po pierwsze, obsmażone wcześniej mięso należy zalewać gorącą wodą. Wiele osób popełnia błąd i zalewa je zimną, prosto z kranu. Duś je przez 35-40 minut i dopiero po tym czasie dopraw solą. Dodanie jej wcześniej może spowodować, że mięso będzie twarde.
Inną metodą na kruche i soczyste mięso jest dodanie do niego czerwonego wina, koniaku, wódki lub octu winnego. W przypadku octu dodaj go minimum 15 minut przed końcem gotowania, aby zdążył wyparować jego ostry smak i zapach. Alkohol również dodaj wcześniej, aby procenty zdążyły się ulotnić.
Marynata do mięsa
O to, aby mięso było miękkie można zadbać jeszcze przed zabranie się za gotowanie. Sekretem jest odpowiednia marynata. Świetnie sprawdzi się taka z maślanką lub mlekiem, które znakomicie wpływają na strukturę mięsa. Dobry efekt da również odrobina sody oczyszczonej.
Niektórzy szefowie kuchni zmiękczają mięso przy pomocy ananasa. Odrobina pulpy dodanej do garnka odmieni konsystencję mięsa. Zawarte w ananasie enzymy rozkładają białko, w rezultacie zamieniając twarde kawałki w pyszne, kruche porcje mięsa. Nie należy jednak przesadzać z ananasem, aby nie wpłynął na smak całej potrawy.