Pijesz mięte na ból brzucha? To fatalny błąd, który popełnia wiele osób
Mięta to jeden z najczęściej polecanych środków, który ma pomóc przy bólach brzucha. Lekarka wyjaśnia, że nie zawsze jest to dobry pomysł.
27.07.2023 09:03
Herbatka miętowa to jeden z najpopularniejszych ziołowych naparów. Sięgamy po nią przez cały rok, a nasze babcie uważały ją za remedium na wszelkie problemy trawienne, niestrawności i bóle brzucha. Krople miętowe były również obowiązkowym wyposażeniem apteczki szkolnej pielęgniarki. Doktor Magdalena Cubała wyjaśniła, że nie jest to najlepsze rozwiązanie.
Czy mięta jest zdrowa?
Miętę doskonale znamy od wielu lat. Jest nie tylko pysznym dodatkiem do napojów czy sosów, ale również ważnym ziołem w medycynie ludowej. Skuteczność jej działań potwierdzają nie tylko przekazywane z pokolenia na pokolenia informacje, ale również liczne badania naukowe. Olejki eteryczne zawarte w mięcie mogą pomóc w łagodzeniu zatkanego nosa, bólu gardła i innych objawów przeziębienia. Aromat mięty działa uspokajająco i może pomóc w redukcji stresu oraz napięcia. Mięta może pomóc złagodzić dolegliwości żołądkowe, wzdęcia i nudności oraz łagodzić skurcze jelit. Mentol, główny składnik oleju z mięty pieprzowej, działa chłodząco i poprawia ukrwienie. Picie herbaty miętowej obniża również ciśnienie, jak i poziom cukru, na co powinni uważać szczególnie cukrzycy oraz osoby zmagające się z chorobami układu krążenia.
Babcia nie zawsze ma rację
Babcie zawsze doradzały, żeby na ból brzucha przyjąć kilka kropli miętowych. Chociaż mięta wykazuje działanie wspomagające pracę układu pokarmowego, to nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Samej mięty nie powinno się również stosować u osób z nadwrażliwością na produkty zawierające liście mięty, olejek miętowy i mentol. Unikać powinny jej również dzieci poniżej 4 roku życia.
Wniosek? Przy bólu brzucha z mięta lepiej uważać.