Mini Pavlova w jesiennym wydaniu. Na sam widok cieknie ślinka
Mini Pavlova to pomysł na prosty i elegancki deser w jednoporcjowym wydaniu. Przygotowanie jest jeszcze prostsze niż w przypadku klasycznej bezy, a wykończenie w postaci kremu ze śmietanki, polewy karmelowej oraz jabłek sprawi, że błyskawicznie zniknie z talerzyków.
05.10.2023 06:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Beza Pawłowa (znana również jako Pavlova) to jeden z najpopularniejszych deserów na świecie. Krąży legenda, że powstanie jej zawdzięczamy rosyjskiej primabalerinie Annie Pawłowej. Podczas swojego tournée po Australii i Nowej Zelandii poprosiła jednego z szefów kuchni o przygotowanie lekkiego deseru. W odpowiedzi na tę prośbę stworzył on bezę, którą przykrył warstwą śmietankowego kremu i świeżymi owocami. Wariacji na temat klasycznego przepisu jest cała masa, a ja mam dzisiaj dla ciebie patent na jesienną odsłonę tego deseru. Owoce leśne zastąpiłam tutaj jabłkami i dodałam prostą polewę karmelową. Niebo w gębie!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mini Pavlova w jesiennym wydaniu
Składniki:
na 6 sztuk:
- 6 białek,
- 300 g drobnego cukru,
- 2 łyżeczki skrobi ziemniaczanej.
Sos karmelowy:
- 150 g cukru,
- 60 g masła,
- 150 ml śmietanki 30%.
Krem:
- 660 ml śmietanki 36%,
- 5 łyżek cukru pudru.
Dodatkowo:
- 2 jabłka do dekoracji,
- listki mięty do dekoracji.
Sposób przygotowania:
Krok 1: Białka wbijam do miski i ubijam na wysokich obrotach miksera, wsypując stopniowo cukier. Gdy piana będzie już puszysta i lśniąca, dodaję mąkę ziemniaczaną i miksuję.
Krok 2: Na blaszce układam papier do pieczenia i przy pomocy szklanki i ołówka odrysowuję na nim koła. Ubite białka przekładam do rękawa cukierniczego i wypełniam kółka tak, aby zostało wgłębienie na krem. Piekę w piekarniku rozgrzanym do 140 st. Celsjusza przez 70 minut. Odstawiam do wystudzenia.
Krok 3: Przygotowuję sos karmelowy. Do garnka wsypuję cukier i podgrzewam go, aż rozpuści się do brązowej masy. Robię to na małym ogniu, aby nie przypalić karmelu. Dodaję masło i mieszam całość, aż się rozpuści. Ściągam garnek z palnika, wlewam śmietankę.
Krok 4: Dobrze schłodzoną śmietankę ubijam na bitą śmietanę wraz z cukrem pudrem. Przekładam do rękawa cukierniczego i wypełniam upieczone beziki.
Krok 5: Na wierzchu układam kawałki jabłek i polewam całość karmelową polewą. Dekoruję listkami mięty i gotowe. Smacznego!