Mleko czy woda - w czym powinno się moczyć bułkę na kotlety mielone?
Czym byłaby polska kuchnia bez tradycyjnego mielonego? Kotlet ten to jeden z najpopularniejszych polskich dań. Podbija serca wielu ludzi. To danie bez dodatku bułki nie jest takie samo. Ważna znaczenie ma to, w czym moczymy bułkę. Mleko czy woda? Oto kilka porad, które na pewno przydadzą się w twojej kuchni.
03.07.2022 07:35
Mleko czy woda? Oto jest pytanie!
Od razu odpowiadając na pytanie, bułkę do kotletów mielonych namaczamy w mleku. Czemu jest to takie ważne? Otóż woda może spowodować, że kotlety po usmażeniu będą się rozpadać i staną się suche w środku. Co więcej, istnieje szansa, że pojawi się nieprzyjemny zapach. Tego raczej byśmy nie chcieli. Jeśli chcesz, by kotlety wyszły idealne, kolejnym ważnym krokiem jest wybór mięsa.
Puszyste kotlety mielone to przede wszystkim dobre mięso
Mięso ma tutaj duże znaczenie, ważne by było średnio tłuste. Do takich mięs zaliczamy łopatkę wieprzową. Do przygotowania kotletów możemy wybrać np. karkówkę, szynkę czy drób. Natomiast kotlety mogą być zbyt tłuste lub za suche. Jeśli zdecydujemy się na łopatkę, warto dodać do niej coś o większej zawartości tłuszczu. Sprawdzi się tu na przykład boczek.
Do przygotowania kotletów mielonych potrzebujesz:
- 500 g mięsa mielonego z łopatki wieprzowej
- czerstwa bułka
- średnia cebula
- jajko
- 4 łyżki mleka (do namoczenia bułki)
- 1 łyżeczka soli
- 1 szczypta pieprzu czarnego, mielonego
- szczypta suszonego oregano
- 1 szczypta suszonego tymianku
- szczypta suszonej pietruszki
- bułka tarta do obtoczenia
- olej rzepakowy do smażenia.
Sposób przygotowania:
Do przygotowania kotletów możemy wybrać np. karkówkę, łopatkę, szynkę czy drób. Dziś zdecydowanie postawimy na mięso z łopatki wieprzowej, wykorzystywane przez wielu znakomitych kucharzy. Bułkę namocz w mleku i odstaw na 15 minut, tak by zmiękła.
Rozgrzewamy olej na patelni, obieramy i dokładnie szatkujemy cebulę na małe kawałki. Smażymy, aż do zarumieniania. Odstawiamy z ognia aż do wystudzenia. Mięso przekładamy do dużej miski, dodajemy cebulą, odciśniętą z mleka bułkę i jajko. Wszystko przyprawiamy solą, pieprzem, oregano, tymianek i pietruszka. Całość łączymy przy pomocy łopatki lub ręką do uzyskania jednolitej masy, dokładnie mieszając. Z wyrobionej masy formujemy okrągłe kulki. Obtaczamy je w bułce tartej i tak przygotowane smażymy na rozgrzanym oleju.
Jeśli chcesz spróbować czegoś nowego, to proponujemy przepis na mielone z dodatkiem chałki: