Moja mama dodaje dwie łyżki do gara z bigosem. Dzięki temu nie jest za kwaśny
Tradycyjny bigos to potrawa, która gości na wielu świątecznych stołach. Jest smaczny i aromatyczny, ale czasami może się zdarzyć, że wyjdzie zbyt kwaśny. Na szczęście istnieje kilka sposobów na ratowanie takiego bigosu.
Bigos, tradycyjne danie świąteczne, jest uwielbiane przez wielu. Jednak czasem zdarza się, że w trakcie jego przygotowywania skomplikowane proporcje i różnorodność składników mogą sprawić, że potrawa wychodzi zbyt kwaśna. Warto wiedzieć, jak temu zaradzić. Moja mama ma sprawdzony sposób na uniknięcie nadmiaru kwasowości w bigosie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
List do św. Mikołaja w słodkim wydaniu. Maluchy będą zachwycone
Bigos - dlaczego wychodzi zbyt kwaśny?
Jak już wspomniałem, bigos może być zbyt kwaśny z kilku powodów. Najczęściej jest to spowodowane zbyt kwaśną kapustą. Jeśli nie chcemy, aby bigos był zbyt kwaśny, powinniśmy dobrze odcisnąć kapustę kiszoną. Można również dodać do niej trochę świeżej kapusty, która zrównoważy kwaśny smak.
Jak uratować zbyt kwaśny bigos?
Innym sposobem na uratowanie kwaśnego bigosu, który zdradziła mi moja mama, jest dodanie do niego suszonych śliwek. Śliwki to naturalny słodzik, który nada bigosowi słodko-kwaśny smak. Dodajemy je najlepiej dzień wcześniej, aby miały czas na nasiąknięcie smakiem bigosu.
Jeśli nie mamy suszonych śliwek, możemy dodać do bigosu powideł śliwkowych. Powidła to również dobry sposób na poprawienie smaku kwaśnego bigosu.
Ostatnim sposobem na uratowanie kwaśnego bigosu jest dodanie do niego szczypty sody oczyszczonej. Soda oczyszczona zneutralizuje kwas w kapuście i sprawi, że bigos będzie mniej kwaśny.
Czasem drobne poprawki sprawiają, że tradycyjny bigos staje się prawdziwą ucztą smaków. Warto eksperymentować, dostosowując przepis do własnych preferencji smakowych. Teraz, uzbrojony w te kulinarne triki, możesz cieszyć się doskonałym bigosem za każdym razem.