Fasola wigilijna. Zapomniana potrawa, która wraca do łask
Czy słyszałeś kiedyś o wigilijnej fasoli? Nie? Nic dziwnego — to sprawa wielce zapomniana. Polecamy jednak nadrobić ten brak wiedzy, bo ten tradycyjny produkt od ostatnich kilku lat zaczyna wracać na stoły świętujących Boże Narodzenie Polaków. Przygotuj ją w tym roku i sprawdź, ilu członków rodziny będzie wiedziało, co to jest!
27.11.2023 | aktual.: 27.11.2023 11:11
Kapusta, grzyby, owocowy susz, ryba, mak, buraki, piernik... Każdy z tych tradycyjnych wigilijnych produktów wiąże się nie tylko z konkretną potrawą, ale również głęboko zakorzenioną w tym ważnym chrześcijańskim święcie symboliką. Dania z ich wykorzystaniem są nam doskonale znane. A czy doszły cię słuchy o tym, że w niektórych rejonach Polski na Wigilię serwuje się... fasolę?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
No to na początku pomówmy nieco o wspomnianej już symbolice. Podawanie na świątecznej wieczerzy fasoli to przede wszystkim domena kuchni podkarpackiej. To właśnie w tych rejonach naszego kraju fasoli przypisywano od zawsze wyjątkowe właściwości, takie jak przyciąganie pieniędzy, płodność, zgodę, urodzaj i miłość. Te wszystkie wartości miało zapewnić zjedzenie podczas Wigilii fasoli. A w jakiej postaci?
Najpopularniejsza wersja wigilijnej fasoli zakłada podanie jej na słodko, ze śliwkami i miodem. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyna dozwolona forma użycia tego produktu. Niektóre gospodynie serwują na Boże Narodzenie fasolę z orzechami włoskimi, a jeszcze inne — z masłem i bułką tartą. Przyjrzyjmy się jednak przepisowi na wspomniany już klasyk. Ten pochodzi z bloga rodzinkawkuchni.pl.
Fasola wigilijna z miodem i śliwkami
Składniki:
- 1 kubek ugotowanej białej fasoli (kubek 300 ml),
- 1/2 kubka pokrojonych w paski suszonych śliwek,
- 1 łyżka masła,
- 1 łyżka miodu,
- 1 łyżeczka cynamonu,
- 1/4 łyżeczki ostrej papryki w proszku,
- szczypta papryki wędzonej,
- sól do smaku,
- odrobina soku z cytryny.
Sposób przygotowania:
- Masło i miód rozpuść na patelni. Dodaj fasolę i przyprawy i poduś całość przez kilka chwil.
- Teraz wrzuć na patelnię śliwki, wymieszaj, dopraw. Tak przygotowaną potrawę musisz podać na ciepło. Gdybyś więc planował ją podgrzewać, podlej ją niewielką ilością wody po gotowaniu fasoli. Smacznego!