Najczęściej lądują w kompostowniku, a to błąd. Usuwają złogi z tętnic i odchudzają
27.06.2023 10:45, aktual.: 27.06.2023 11:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pędy czosnku należą do czołówki grupy najbardziej niedocenionych produktów naturalnych. W olbrzymiej większości przypadków nie wykorzystuje się ich w żaden sposób, a jedynie wyrzuca do kosza. Ta praktyka to błąd, którego natychmiast powinieneś zaprzestać. Okazuje się bowiem, że pędy czosnku doskonale wpłyną zarówno na twoje zdrowie, jak i smak przygotowywanych przez ciebie potraw.
O właściwościach prozdrowotnych czosnku mówi się od setek lat w samych superlatywach. W porównaniu z tym warzywem jego pędy są niczym zapomniany brat, którego nikt nie zaprasza na rodzinne zjazdy, a który miałby na nich przecież sporo do powiedzenia. Co więcej, charakteryzuje go nieco łagodniejsza natura, w której drzemią te same geny.
Niewiedza społeczeństwa na temat pędów czosnku sięgnęła już do tego stopnia, że mało kto zdaje sobie w ogóle sprawę z tego, że są one... jadalne. A przecież i tak jest to absurdalnie mało powiedziane. Pędy wykazują szereg niebywałych właściwości, a przy tym są nieco łagodniejsze w smaku niż sam czosnek, przez co nadają się idealnie do doprawienia pikantnym posmakiem różnego rodzaju potraw. Koniecznie musisz dowiedzieć się o nich więcej!
Pędy czosnku — dlaczego o nich zapomnieliśmy?
Żywot pędów czosnku nie jest zbyt długi. Pojawiają się w czerwcu, ale później zostają usunięte, bo dzięki temu zabiegowi główki czosnku wyrastają większe. Jest to moment, w którym należy wybrać, czy chcemy skorzystać ze smacznego i zdrowego produktu naturalnego, czy po prostu wyrzucić go do kompostownika. My zdecydowanie jesteśmy za tą pierwszą opcją.
Pędy czosnku są obfitym źródłem witamin, minerałów, aminokwasów i flawonoidów. Wspomagają odchudzanie poprzez wydzielanie żółci i skutecznie opóźniają procesy miażdżycowe w tętnicach. Podobnie jak cebulka zawierają olejki eteryczne, które działają przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgorączkowo. Są więc rewelacyjnym wsparciem w chorobie i sprawdzają się jako element profilaktyki. Owszem — nie mniej niż słynne ząbki czosnku, a przy tym mają delikatniejszy smak.
Pędy czosnku w twojej kuchni
Ponieważ pędy czosnku można śmiało spożywać na surowo, to popularnym sposobem ich wykorzystania jest zblendowanie ich z masłem. Powstałe smarowidło charakteryzuje się ciekawym smakiem, a przy okazji jest niezwykle zdrowe. Pędy doskonale sprawdzą się również jako składnik letniej, orzeźwiającej sałatki.
Niektórzy preferują gotowanie tego produktu w osolonej wodzie, lub przyrządzanie z nich... kiszonek. Odbywa się to w sposób identyczny, co kiszenie ogórków, a w ostatecznym rozrachunku otrzymujemy prawdopodobnie jeden z najzdrowszych pokarmów świata. Podobna cecha dotyczy kiszonych ząbków czosnku. Więcej o tym przeczytasz w tym artykule.