Najgorszy błąd. Owsianka traci wszystkie swoje najcenniejsze właściwości
Owsianka to jedno z najchętniej wybieranych śniadań na słodko. Miska płatków owsianych z dodatkami daje nam energetyczny strzał na dobry początek dnia. Przygotowując ją na śniadanie, warto jednak zwrócić uwagę na odpowiednie gotowanie.
22.01.2024 | aktual.: 22.01.2024 09:25
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W ostatnich latach owsianka przeżywa prawdziwy renesans. Przepisów na jej przygotowanie jest cała masa: jedni zajadają się klasyczną owsianką na wodzie z owocami, inni sięgają po czekoladowe dodatki lub upodabniają ją do znanych słodkości, na przykład Snickersów. Jest pożywna, sycąca i powszechnie uważana za zdrową. Chociaż może się wydawać, że w przygotowaniu owsianki nie ma nic przesadnie skomplikowanego, to jeden mały błąd może obniżyć jej wartość.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy owsianka jest zdrowa?
Owsianka jest doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, węglowodanów złożonych, białka, witamin i minerałów. Błonnik pokarmowy jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Dzięki niemu nasze trawienie przebiega w odpowiedni sposób, bez dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Błonnik jest skuteczny w regulacji poziomu cukru we krwi.
Witaminy i minerały zawarte w owsiance korzystnie wpływają na ogólny stan zdrowia. Owsianka jest bogata w witaminy z grupy B, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Zawiera również magnez, który pomaga regulować ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca.
Zwróć uwagę na przygotowanie
Najczęstszym sposobem przygotowania tego dania jest zalanie płatków owsianych mlekiem i gotowanie przez kilkanaście minut. Ma to jednak kilka wad. Po pierwsze, w ten sposób płatki owsiane tracą część swoich cennych składników odżywczych, w tym witamin z grupy B, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Po drugie, gotowanie owsianki zwiększa jej indeks glikemiczny, co oznacza, że może prowadzić do szybkiego wzrostu poziomu cukru we krwi.
Aby przygotować zdrową owsiankę, najlepiej zalać płatki owsiane gorącą wodą lub mlekiem i pozostawić je do namoczenia na co najmniej 30 minut, a najlepiej na całą noc. W ten sposób płatki owsiane zmiękną i staną się kremowe, a jednocześnie zachowają swoje cenne składniki odżywcze.
Jakie dodatki do owsianki?
Przy dodatkach można puścić wodze fantazji. Owoce to jeden z najpopularniejszych wyborów. Doskonale komponują się z owsianką i dodają jej słodkiego smaku. Do owsianki można dodać świeże owoce, owoce suszone lub owoce mrożone. Sprawdzą się również bakalie, gorzka czekolada, konfitury czy masło orzechowe.
Warto jednak pamiętać, że podnoszą one kaloryczność dania, więc nie warto przesadzać z dodatkami, aby zdrowa owsianka nie zamieniła się w słodką bombę.