Najgorszy z możliwych składnik śniadania. Dietetyk radzi wyrzucić z talerza
Wysoka zawartość tłuszczu i kalorii, a także niemalże zerowa wartość odżywcza - tak krótko można podsumować specjał, który ląduje na naszych talerzach zwykle na śniadanie. Dietetyk mówi wprost: to niezdrowe z kilku powodów.
14.04.2024 18:10
Dietetyk Daniel Herman wskazał w rozmowie z express.co.uk, z jakiego składnika angielskiego śniadania warto zrezygnować na rzecz zdrowszych alternatyw. Przypomnijmy, że angielskie śniadanie występuje w wielu wersjach, jak ta najbardziej powszechna składa się z kiełbasek, bekonu, jajek, fasolki po bretońsku, pomidorów i pieczywa. I właśnie do tego produktu specjalista ma zastrzeżenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dietetyk podpowiada, czego nie jeść na śniadanie
Angielskie śniadanie podaje się z tostem lub smażonym chlebem. Ten drugi dodatek to nic innego jak kromka usmażona na maśle, oleju lub smalcu. To jednak nie tylko domena smakoszy z Wysp, w naszym menu również pojawiają się takie specjały. Jak jednak wskazuje dietetyk Daniel Herman, jest to element śniadania, który warto, a nawet powinno się pominąć.
- Śniadanie to zdecydowanie mój ulubiony posiłek. Pełne angielskie śniadanie to nie lada gratka, ma jednak pewne wady - wskazał w rozmowie z portalem express.co.uk. - Prawdopodobnie najlepszą pozycją, jaką można pominąć, jest smażony chleb, który powstaje poprzez smażenie chleba na maśle, aż stanie się chrupiący i złocistobrązowy. Chociaż smażony chleb może być pyszny, jest bardzo niezdrowy z kilku powodów - dodaje.
Dietetyk wymienia szereg zagrożeń dla zdrowia związanych z częstym spożywaniem smażonego chleba. Specjał ten charakteryzuje wysoka zawartość kalorii i tłuszczów nasyconych (ze względu na dodatek masła) oraz niska niezbędnych składników odżywczych, co może m.in. zwiększać ryzyko otyłości. Dalej specjalista wyjaśnia, że dieta zawierająca dużo smażonych potraw została powiązana ze zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia, udaru mózgu i innych przewlekłych schorzeń.
Zobacz także
Co jeść na śniadanie? Zdrowsze alternatywy dla smażonego chleba
Dietetyk radzi zamienić chleb smażony na zwykły chleb pełnoziarnisty (bez obróbki cieplnej). Taki ma większą zawartość błonnika i składników odżywczych w porównaniu do białego chleba. Natomiast masło specjalista zaleca wymienić na pastę z awokado i nią smarować pieczywo.
- Smażony chleb dostarcza niewiele niezbędnych składników odżywczych w porównaniu do chleba pełnoziarnistego lub innych zdrowszych alternatyw. Brakuje w nim błonnika, witamin i minerałów ważnych dla ogólnego stanu zdrowia - wyjaśnia dietetyk Daniel Herman.