Najsłynniejsze ciastko z PRL. Obowiązkowy dodatek do kawy
Wuzetka to jedno z najbardziej znanych i lubianych w Polsce deserów, a zwłaszcza w Warszawie, gdzie uważana jest za symbol miasta. Ukryć się nie da jednak, że dzisiejsza wuzetka nie jest tym samym deserem, który jadano w PRL-u. Nowoczesna wersja kultowego ciasta jest wersją "na bogato". Dawniej, kiedy kombinowano z tego, co było, wuzetka smakowała nieco inaczej. Odświeżamy stary przepis.
18.11.2023 12:02
Wuzetka stała się też bohaterką kultowych polskich filmów, takich jak "Miś" Stanisława Barei, gdzie kelnerka oświadcza: "Kawa i wuzetka są obowiązkowe dla każdego". Wuzetka to ciastko o bogatej i ciekawej historii, które do dziś cieszy się niesłabnącym uznaniem. Przepis na wuzetkę nigdy nie został zastrzeżony, co pozwoliło na jego rozpowszechnienie i modyfikację w różnych regionach kraju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wuzetka - dlaczego tak nazywa się kultowy deser PRL-u?
Nazwa deseru pochodzi prawdopodobnie od warszawskiej trasy W-Z, która została przebita pod Starym Miastem w latach 1949-1952, w ramach odbudowy stolicy po zniszczeniach wojennych. Według jednej z wersji ciastko zostało wymyślone na przełomie lat 40. i 50. XX wieku przez cukierników z Cechu Rzemiosł Spożywczych, którzy zorganizowali konkurs na nowy wyrób cukierniczy. Zwycięskie ciastko miało być hołdem dla inżynierów i robotników, którzy pracowali nad trasą W-Z. W pobliżu trasy znajdowała się też jedna z pierwszych cukierni, która sprzedawała wuzetkę.
Inna teoria mówi, że nazwa wuzetka pochodzi od skrótu WZC, czyli "wypiek z czekoladą" lub WZK, czyli "wypiek z kremem". Jeszcze inna sugeruje, że nazwa deseru pochodziła od nazwy pierwszego producenta – Warszawskich Zakładów Ciastkarskich (WZC). Nie wiadomo, która z tych teorii jest prawdziwa, ale faktem jest, że wuzetka szybko zyskała popularność i stała się obowiązkową pozycją w menu warszawskich kawiarni i cukierni.
Domowa wuzetka jak w PRL-u. Przepis
Wuzetka to ciastko składające się z dwóch warstw kakaowego biszkoptu, przełożonych marmoladą i śmietanową masą (najczęściej bitą śmietaną), a na wierzchu pokryte polewą czekoladową i udekorowane kleksem z bitej śmietany. Ciastko jest proste w wykonaniu, ale bardzo smaczne i efektowne.
Składniki:
CIASTO
- 125 g margaryny,
- 220 g cukru,
- 250 ml mleka,
- 1 łyżeczka sody,
- 320 g mąki,
- 2 jajka,
- 2 łyżki kakao,
- 2 łyżki dżemu owocowego.
MASA
- 200 g masła,
- 7 łyżek cukru pudru,
- 200 g serka śmietankowego,
- opcjonalnie do polewy: 200 ml śmietanki 30 proc. i 200 g czekolady deserowej.
Przygotowanie:
- Jajka utrzyj z cukrem, następnie dodaj margarynę i mleko.
- Do masy dodaj kakao, a następnie przesiej mąkę z proszkiem do pieczenia. Wymieszaj dokładnie całość.
- Gotową masę przelej do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz 45 minut w temperaturze 150 stopni.
- Miękkie masło utrzyj z cukrem pudrem, a następnie stopniowo dokładaj serek. Zmiksuj całość na gładką masę.
- Wystudzone ciasto przekrój na pół wzdłuż. Dolną część posmaruj dżemem, a następnie wyłóż przygotowaną masę, a na to drugą część ciasta.
- Wierzch udekoruj czekoladą (śmietankę podgrzej i rozpuść z niej czekoladę) i bezą czy rozetą z masy.