Najzdrowsze ryby, jakie możesz kupić w Polskich sklepach. Okrutnie ich nie doceniamy
05.08.2022 13:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czy często w naszym domu serwujemy sobie na obiad rybę? Patrząc na zachowania żywieniowe w naszym kraju, to ryba w naszej diecie pojawiają się sporadycznie. Przyczyn jest na pewno kilka. Jednak korzyści ze spożywania ryb są naprawdę imponujące. Przedstawiamy 3 najzdrowsze ryby, które są ogólnodostępne i doskonale znane. Które wybrać w sklepie? Podpowiadamy.
Które ryby są lepsze: słodkowodne czy morskie?
Oba gatunki ryb są dobre, każda ma swoje wady i zalety. Jeśli chcemy jednak zdecydować, to ryby morskie charakteryzują się wyższą zawartością tłuszczu oraz kwasów omega-3. To te kwasy są bardzo cenne dla naszego zdrowia. Tłuste ryby morskie to między innymi: śledź, makrela, łosoś czy tuńczyk. Natomiast do ryb słodkowodnych sandacz, czy karp.
Trzy najzdrowsze ryby, które kupisz w Polsce:
- łosoś,
- makrela
- śledź
Wszystkie te ryby dostaniemy w każdym sklepie spożywczy, a ich wykorzystanie w kuchni jest bardzo proste. Łososia możemy przygotować w piekarniku z dodatkiem cytryny i koperku w towarzystwie zielonej surówki i ziemniaczków. Makrela i śledź to idealni kandydaci na kanapki. Z obu tych ryb możesz przygotować pyszne pasty i umieścić je na pieczywie. To dobry wybór na śniadanie i kolacje.
Właściwości prozdrowotne ryb morskich
Jednym z ważniejszych składników, na które warto zwrócić uwagę, są kwasy tłuszczowe omega-3. Są one niezbędne do tego, by nasz organizm prawidłowo funkcjonował. Mają one ogromny wpływ na działanie całego układu nerwowego i krwionośnego. Dodatkowo mają wpływ na stan naszego zdrowia psychicznego. Do dodatkowo w mięsie tłustych ryb morskich znajdziemy wapń, potas, magnez i fosfor. Ryby są podstawowym naturalnym źródłem jodu w pożywieniu, którego często spożywamy zbyt mało. Jeśli chodzi o kaloryczność ryb, to jest ona mniejsza niż większości mięs.
Ile ryb jeść?
Najlepiej tę liczbę określić na podstawie 1 tygodnia tak jak zawsze planujemy swoją dietę. Minimum 2 porcje ryb po 150 g na tydzień to optymalna dawka. Dostarczy nam to 2 g kwasów omega-3. Wiemy, że osoby, które spożywają te 2 porcje ryb w tygodniu, mają niższe ryzyko zachorowalności na choroby serca. Spożycie ryb wiąże się ze znacznym zmniejszeniem choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu i depresji.
Jeśli chcesz przygotować rybę na obiad, dobrze sprawdzi się nasz przepis na łososia z zielonym pesto: