PoradyNasyp do filiżanki i postaw przy oknie. Wystarczy jedna noc, by wilgoć zniknęła

Nasyp do filiżanki i postaw przy oknie. Wystarczy jedna noc, by wilgoć zniknęła

Filiżanka - Pyszności
Filiżanka - Pyszności
Źródło zdjęć: © materiały prywatne
22.11.2023 10:25, aktualizacja: 22.11.2023 13:28

Wilgoć na oknach może spędzić sen z powiek, a walka z ną bywa naprawdę uciążliwa. Problem dotyka zarówno mieszkańców starego budownictwa, jak i nowych inwestycji. Jest prosty i tani domowy sposób, który pomoże walczyć z osadzającą się na oknach wodą.

Wilgoć na oknach to problem, który zna wielu z nas. Chociaż jesienią i zimą grzejemy mieszkania, to zdrowo jest je również co jakiś czas przewietrzyć. Zanim pójdziesz do sklepu po osuszacz powietrza, sprawdź inny, domowy sposób na pozbycie się uporczywego problemu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skąd bierze się wilgoć na oknach?

Wilgoć na oknach powstaje w wyniku kondensacji pary wodnej. Gdy temperatura powietrza w mieszkaniu jest wyższa niż na zewnątrz, a jednocześnie wilgotność powietrza jest wysoka, para wodna zawarta w powietrzu zaczyna się skraplać na powierzchni okien. Szczególnie widać do w oknach o niżej jakości izolacji termicznej lub tych, które są zbyt szczelne.

Wilgoć na oknie - Pyszności
Wilgoć na oknie - Pyszności© Canva | FotoHelin

Chociaż zjawisko to jest naturalne, to czasem może doprowadzić do większych problemów. Skraplająca się woda na oknach może być źródłem zarodników grzybów i pleśni. Grzyby i pleśnie są mikroorganizmami, które występują naturalnie w środowisku. Mogą one być szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza dla osób z alergiami, astmą i innymi schorzeniami układu oddechowego.

Sposób na wilgoć

Poza sklepowymi pochłaniaczami wilgoci i osuszaczami powietrza istnieją również domowe sposoby na walkę z wodą na oknach. Suche ziarna ryżu skutecznie absorbują wilgoć. Podobnie działa sproszkowany węgiel aktywny, który ma silne właściwości adsorpcyjne, czyli pochłania nie tylko wilgoć, ale również toksyny i zanieczyszczenia. Sprawdzą się również rośliny doniczkowe, takie jak skrzydłokwiat, paproć, zielistka, oplątwa, sansewieria czy bluszcz. Jest jednak jeszcze jeden, tani i działający sposób.

Sól
Sól© Licencjodawca | traci-l-smiths-images524477389

Do walki z wilgocią możesz wykorzystać sól. Wystarczy, że wsypiesz do filiżanki lub kubeczka trochę soli i postawisz ją na parapecie na całą noc. Rano wilgoć z okien zostanie wchłonięta przez sól, a jej wierzchnia warstwa stanie się lepka i mokra. Sól po kilku zastosowaniach można wysuszyć w piekarniku. Wystarczy, że wsypiesz ją do żaroodpornego naczynia i wstawisz do piekarnika nagrzanego do 100 stopni Celsjusza na około godzinę. To tani i prosty sposób, który pomoże uporać się z problemem.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także