InspiracjeNie musisz iść do lasu. Te grzyby jadalne bez problemu wyhodujesz w swoim ogrodzie

Nie musisz iść do lasu. Te grzyby jadalne bez problemu wyhodujesz w swoim ogrodzie

Kosz pełen grzybów
Kosz pełen grzybów
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

30.08.2024 10:11, aktual.: 31.08.2024 17:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jesteś miłośnikiem grzybów? Nie musisz wychodzić z domu, żeby cieszyć się ich smakiem. Część z nich można uprawiać w domu. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Maślaki, borowiki, prawdziwki czy rydze to wyjątkowe grzyby, na które czeka się cały rok. Pierwsze okazy pojawiają się już na przełomie sierpnia i września. Zapaleni grzybiarze już ruszyli do lasów w poszukiwaniu najlepszych grzybów. Wielu z nich wychodzi z koszykami pełnymi dobroci.

Choć grzybobranie z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, nie każdy ma czas na kilkugodzinny spacer po lesie. Jesteś jedną z takich osób? Nie musisz wychodzić z domu, żeby cieszyć się smakiem grzybów. Okazuje się, że część z nich można uprawiać we własnym ogródku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jakie grzyby jadalne nadają się do uprawy?

Domowa uprawa grzybów jest naprawdę prosta i nie wymaga dużych nakładów finansowych czy specjalistycznych zabiegów. Jak uprawiać grzyby? Skorzystaj z tego, co dała nam natura i wykorzystaj zjawisko mikoryzy, które polega na symbiozie poszczególnych roślin i grzybów. Borowiki szlachetne najlepiej czują się w towarzystwie świerków, zaś rydze, maślaki i podgrzybki przepadają za sosną, a koźlarze za brzozą.

Jeśli chcesz mieć grzyby jadalne w swoim ogrodzie, zaopatrz się w szczepionki z mikoryzą. Kupisz je w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych, a także przez internet. Po zakupie sięgnij po małą łopatę i wykop dołek o głębokości 20-30 cm, tuż przy korzeniach drzewa. Na końcu wlej do środka porcję szczepionki i zasyp dołek. Grzyby powinny pojawić się już po roku od aplikacji szczepionki.

Czy boczniaka można hodować w domu?

Boczniak ostrygowaty to popularny grzyb, który stanowi ważną część kuchni wegańskiej i wegetariańskiej. Odpowiednio przygotowany imituje mięso z kurczaka. Można cieszyć się jego smakiem przez cały rok, bowiem boczniak nadaje się do uprawy w domu.

Jak uprawiać boczniaka w domu? Zaopatrz się w grzybnię, a następnie ustaw ją w chłodnym, ciemnym i wilgotnym miejscu, w którym temperatura nie przekracza 25 stp. C. Może być to ganek, altana, garaż czy pomieszczenie gospodarcze. Po kilkunastu dniach z grzybni mogą zacząć wyłaniać się pierwsze owocniki. To moment, w którym grzybnia powinna zostać przeniesiona w słoneczne miejsce.

Zadbaj o to, aby w pomieszczeniu panowała wysoka wilgotność. W tym celu warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Kiedy z grzybni zaczną wyłaniać się pierwsze boczniaki, spryskaj grzybnię wodą. Zabieg powtarzaj dwa razy dziennie, a po dwóch tygodniach będziesz cieszyć się własnoręcznie wyhodowanymi boczniakami.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także