Nie pij kawy ani podczas obiadu, ani na imprezie. Konsekwencje mogą być opłakane
Kawa to napój, który dla wielu z nas stał się nieodłącznym elementem codziennej rutyny. Większość z nas nie wyobraża sobie bez niej poranków, a brak mocnego naparu często oznacza gorszy nastrój czy brak energii. Kawa, dzięki zawartości kofeiny, pozytywnie wpływa na naszą koncentrację, dodaje nam energii i pomaga w walce z sennością. Warto wiedzieć jednak, że w niektórych okolicznościach jej spożywanie może nie wyjść na zdrowie.
18.03.2024 16:11
Jeśli uważasz, że kawa wypita do obiadu to dobry pomysł, a filiżanka pobudzającego espresso pozwoli wyostrzyć zmysły na imprezie po kilku "głębszych", jesteś w sporym błędzie. Zobacz, dlaczego nie powinno się uważać na takie połączenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego nie powinno się łączyć kawy z alkoholem?
Wiele osób przekonanych jest, że filiżanka kawy wypita na imprezie pozwoli nieco otrzeźwieć. W rzeczywistości jednak taka praktyka nie tylko nie działa, ale też wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Jak podkreślają Amerykańskie Centra Prewencji i Kontroli Chorób (CDC), kofeina może maskować działanie alkoholu, sprawiając, że pijący czują się bardziej czujni, a w rezultacie mogą pić więcej alkoholu, co może nieść za sobą zgubne skutki.
Jednocześnie kofeina nie wpływa na metabolizm alkoholu w wątrobie. Wbrew przekonaniu wielu osób kawa nie zmniejsza stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu i we krwi, tym samym też nie otrzeźwia i nie zmniejsza osłabienia spowodowanego spożyciem alkoholu. Eksperci ostrzegają również, że łączenie kawy i alkoholu obciąża nadmiernie nie tylko naszą wątrobę, ale również trzustkę.
Kawa do obiadu? Oto dlaczego to zły pomysł
Picie napojów zawierających kofeinę do i po posiłku zmniejsza wchłanianie żelaza, w przypadku żelaza niehemowego przyswajalność zmniejsza się o nawet 90 proc. Źródłem żelaza niehemowego są m.in. rośliny strączkowe, a hemowego - tkanki zwierzęce, np. czerwone mięso. Kawa i produkty zawierające kofeinę nie wykazują tak istotnego wpływu na wchłanianie żelaza hemowego, niemniej nadal nie jest to korzystne połączenie.
Stąd też zalecane jest unikanie spożywania kawy, a także herbaty do posiłków i w okresie okołoposiłkowym. Ile więc czasu musi upłynąć, by móc napić się kawy bez obaw o pogorszenie absorpcji żelaza? Godzina po lub przed obiadem to wystarczająca ilość czasu.