PoradyNie susz tych grzybów. Wielu to robi i popełnia błąd, bo tracą nie tylko smak, ale i wartości

Nie susz tych grzybów. Wielu to robi i popełnia błąd, bo tracą nie tylko smak, ale i wartości

Tych grzybów nie powinno się suszyć
Tych grzybów nie powinno się suszyć
Źródło zdjęć: © Pixabay

26.08.2023 13:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Suszenie to popularna metoda przechowywania grzybów, która pozwala zachować ich smak i aromat na dłużej. Proces ten ma wiele zalet, ale istnieją okazy, którym suszenie nie służy.

Suszenie grzybów to proces polegający na odparowywaniu wody z ich tkanek. Dzięki temu zmniejsza się zawartość wilgoci, co sprawia, że grzyby stają się mniej podatne na rozwój pleśni i innych mikroorganizmów. Suszone grzyby są również bardziej skoncentrowane w smaku, przez co stanowią doskonały dodatek do wielu potraw. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie rodzaje grzybów nadają się do suszenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jakich grzybów nie suszyć?

Suszyć można prawie wszystkie jadalne grzyby - ważne, by były jędrne i zdrowe. Prawie, bo istnieje kilka gatunków, którym suszenie po prostu nie służy. Dajmy na to opieńki - warto mieć na względzie fakt, że grzyby te mogą utracić wiele naturalnych walorów po ususzeniu.

Do suszenia nie nadają się grzyby blaszkowe, ponieważ zawierają w sobie mało wody. Przez to z jednej strony suszą się szybciej niż grzyby gąbczaste, ale z drugiej mogą mocno się kruszyć. Ponadto kurki stają się gorzkie, a kanie całkowicie tracą smak i aromat po ususzeniu.

Grzyby zawierające dużo wody, o miękkiej konsystencji i dużych, otwartych kapeluszach również nie są najlepszym wyborem do suszenia. Przykładem takich grzybów są np. maślaki oraz niektóre odmiany kozaków.

Nie wszystkie grzyby nadają się do suszenia
Nie wszystkie grzyby nadają się do suszenia© Pixabay

Te grzyby nie nadają się do suszenia. Uważaj na rydze

Do popularnych i odpowiednich do suszenia grzybów należą borowiki, podgrzybki i koźlarze - zachowają maksimum aromatu i smaku, nie będą się kruszyć oraz nie przeobrażą się w toksyczne bomby po ususzeniu. Inaczej sprawa wygląda w przypadku rydzów. Grzybów tych kategorycznie nie suszymy. Dlaczego?

Rydze są bogate w białko, a to podczas suszenia ulega degradacji. W wyniku tego procesu uwalnia się wiele toksyn, dlatego też rydze najlepiej jest zjeść od razu, póki są świeże.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także