Omijamy ją szerokim łukiem. Jest pełna antyoksydantów i pomaga zatrzymać młodość na dłużej
W przeciwieństwie do Włochów i Meksykanów sięgamy po nią skrajnie rzadko, przez co nie korzystamy z jej prozdrowotnych właściwości. To błąd, który powinniśmy jak najszybciej naprawić. Dowiedz się, jakimi walorami odżywczymi charakteryzuje się kasza kukurydziana i co można z niej przygotować!
11.09.2023 09:28
"Kukurydza – źródło zdrowia, energii i smaku" - to kampania, której głównym zadaniem jest popularyzacja spożywania kukurydzy w różnych postaciach. Ich działania są niewątpliwie potrzebne, bo wynikające ze statystyk liczby mówią same za siebie. Ponad 40 proc. ankietowanych kojarzy kukurydzę głównie z popcornem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Drugie, trzecie i czwarte miejsce w tym rankingu "rozpoznawalności" kukurydzy zajęły kolejno mąka kukurydziana, płatki i kukurydza konserwowa. Później: wafle i kolby. Próżno szukać w tym zestawieniu kaszy kukurydzianej, o której będziemy dzisiaj mówić. Sięga po nią zaledwie cztery proc. Polaków.
Ekspertka o korzyściach płynących ze spożywania kaszy kukurydzianej
W krajach Europy południowo-wschodniej z kaszy kukurydzianej przygotowuje się mamałygę. We Włoszech i Meksyku wytwarza się z niej popularną tortillę. W Polsce zazwyczaj leży zapomniana gdzieś na samym tyle ostatniego rzędu sklepowych półek. Czas to zmienić.
Kasza kukurydziana jest bezpieczna dla dzieci i osób chorujących na celiakię. Zawiera duże ilości luteiny, betakarotenu, selenu, miedzi i wapnia. Większość z tych składników wykazuje się właściwościami przeciwutleniającymi. To oznacza, że kasza kukurydziana to potężny antyoksydant, który spowalnia procesy starzenia się organizmu i chroni go przed bakteriami i wirusami.
Kasza kukurydziana jest też najbardziej kaloryczną ze wszystkich kasz. Zanim jednak osądzisz ją za to negatywnie, to pomyśl, ile uczucia sytości powoduje jej zjedzenie. Dokładnie taką refleksją podzieliła się cytowana przez portal gotowanie.onet.pl Magdalena Czyrynda-Kolenda, ekspertka żywieniowa z popularyzującej kukurydzę kampanii. Specjalistka dodała jeszcze takie zachęcające słowa:
Niesłusznie pomijamy kaszę kukurydzianą w naszej diecie. Ze względu na swój lekkostrawny charakter oraz wyraźny żółty kolor, świetnie sprawdza się w diecie dzieci. Jest też polecana m.in. osobom zmagającym się z problemami ze strony przewodu pokarmowego, jak zespół jelita drażliwego (IBS) lub zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego
Co można zrobić z kaszy kukurydzianej?
Entuzjaści domowego wypieku pieczywa doskonale zdają sobie sprawę z tego, że kasza kukurydziana rewelacyjnie się do tego nadaje i warto z niej korzystać. Tortille i mamałyga to bowiem nie jedyne, co można przygotować z tego produktu. Ciekawym pomysłem na jej wykorzystanie jest m.in. słynna włoska polenta. Magdalena Czyrynda-Kolenda opowiedziała o innych sposobach na skorzystanie z zalet kulinarnych kaszy z kukurydzy, zwłaszcza przez najmłodszych:
Można ją przygotować na mleku mamy, na wodzie, z dodatkiem jogurtu naturalnego, na mleku modyfikowanym bądź na bazie napoju roślinnego (oprócz ryżowego). Z upływem miesięcy kasza ta będzie świetną bazą kluseczek, placuszków czy zapiekanki z warzywami