Jakie sztuczki stosują producenci żywności? Katarzyna Bosacka wzięła pod lupę najpopularniejsze produkty
Oszustwa producentów żywności to norma, która szczególnie nasila się podczas szalejącej obecnie inflacji. Miks tłuszczowy zamiast masła, kostka topiona zamiast serka topionego, czy herbata brzoskwiniowa bez brzoskwini - to tylko niektóre przykłady produktów, których etykiety należy dokładnie czytać. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów, by nie dać się oszukać?
10.03.2023 12:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Downsizing i nietypowy skład produktów - najpopularniejsze oszustwa producentów żywności
Manipulowanie wyglądem opakowań produktów spożywczych to dość powszechna praktyka stosowana przez producentów. Zachęcający skład, ciekawe obrazki, czy dopiski, które zachęcają do zakupu - to tylko niektóre przykłady. W sklepach można znaleźć również coraz więcej podróbek. Dlatego niezwykle ważne jest uważne czytanie etykiet. Wspomniane podróbki są tańsze i łudząco podobne do oryginałów. Z pewnością, bardzo często robisz zakupy w biegu, dlatego nie zwracasz uwagi na skład produktów, przez co nieświadomie możesz nabyć podróbki.
Czy kawa może nie być kawą, a kakao - kakaem? Nietypowe oszustwa producentów żywności
Okazuje się, że tak. Agata Wołoszyn-Jaworska, która gościła w najnowszym odcinku programu Katarzyny Bosackiej - "Eko Bosacka" wskazała właśnie kawę, jako przykład produktu, który może być podróbką. Jest to mieszanka kawy zbożowej i rozpuszczalnej. Słoik przypomina zwykłą kawę rozpuszczalną, ale nią nie jest. Mało tego. Opakowanie znajduje się na półce z popularnymi kawami rozpuszczalnymi. Etykieta zachęca do zakupu, natomiast skład już nie. Bo 80 proc. stanowi tu kawa zbożowa, a kawa rozpuszczalna to tylko 20 proc. Jesteś zaskoczony?
Drugi świetny przykład, którym posłużyła się ekspertka to kakao, które z pewnością kupujesz dla swojego dziecka. Na opakowaniu niezwykle trudno jest znaleźć napis kakao. I nie ma co się dziwić, bo ten produkt składa się tylko w 16 proc. z kakao, a pierwsze miejsce w składzie ma cukier, który został sprytnie ukryty przez producentów. Oszustwa producentów żywności mogą zaskakiwać.
Masło czy miks tłuszczowy?
Ceny masła to, w ostatnim czasie, prawdziwa sinusoida. Obecnie można je zakupić po korzystnej cenie, ale jeszcze nie tak dawno każdy zastanawiał się przed jego zakupem i często decydował się wybrać miks tłuszczowy. Jego opakowanie jest łudząco podobne do prawdziwego masła, ale skład już nie. Przeważają tu oleje roślinne, olej palmowy i słonecznikowy w zmiennych proporcjach. Na opakowaniu znajduje się napis "extra", który ma cię zachęcić do zakupu, sugerując, że jest to masło.
Podobnie wygląda sytuacja w przypadku masła roślinnego. Jest to po prostu roślinna, w której składzie dominują oleje i tłuszcze roślinne. Dla tego produktu, odpowiednie zastosowanie znalazła Katarzyna Bosacka.
Inne oszustwa producentów żywności — o czym należy pamiętać?
Katarzyna Bosacka i Agnieszka Wołoszyn-Jaworska swojej analizie poddały również inne produkty spożywcze. I tu, może pojawić się pewne zaskoczenie. Podczas zakupów dobrze jest zwrócić uwagę na wspomniane niżej kategorie produktów.
Postanowiliśmy zaprezentować kilka produktów, które z pewnością często lądują w twoim zakupowym koszyku.
- kostka topiona z szynką i ser topiony z szynką - w pierwszym produkcie brakuje nazwy ser; produkty wyglądają podobnie, ale ser topiony zawiera mleko, a kostka topiona zawiera mleko i oleje roślinne; ser topiony będzie lepszym wyborem;
- herbata wiśniowa - wiśnia jest obecna tylko w formie obrazku na opakowaniu; w składzie jest zaledwie 1 proc. granulatu wiśni;
- herbata brzoskwiniowa - znajdziesz w niej aromat brzoskwiniowy w proporcji tylko 6 proc.
- galaretka agrestowa - wspaniały zielony kolor zapewnia nie agrest, ale woda z cukrem z żelatyną i barwnikami;
- bruschetta o smaku pomidorów i mozzarelli - znajdziesz tu pomidory i mozzarellę w proszku;
- chipsy karbowane o smaku fromage - nie ma tu sera, ale jest maślanka w proszku 0,08 proc. i cebula w proszku 1,7 proc. oraz dużo cukru, aromat i syrop glukozowy.
Oszustwa producentów żywności są normą. Pamiętaj, by uważnie czytać etykiety produktów.
Zobacz na naszym kanale YouTube, jak zrobić kremową czerwoną zupę z chrupiącą grzanką i ciągnącym się serem: