NewsyWarto mieć zapas w kuchni. Przyda się do przygotowania pysznego obiadu

Warto mieć zapas w kuchni. Przyda się do przygotowania pysznego obiadu

Pyszności - Fot. Adobe Stock
Pyszności - Fot. Adobe Stock
Katarzyna Gileta
19.02.2023 08:45

Aby przygotować pyszną zupę pomidorową, sos do spaghetti bolognese, gołąbków albo do lasagne, konieczne są pomidory. W sezonie sprawdzą się świeże pomidory o intensywnym smaku i aromacie, ale poza sezonem musimy ratować się gotowymi przetworami powstałymi na bazie pomidorów. Możemy zrobić zapasy samodzielnie w domu, gdy dysponujemy nadmiarem pomidorów, ale dostępne są one również w sklepach. jakie są najpopularniejsze przetwory z pomidorów?

Przetwory z pomidorów - passata pomidorowa

Passata pomidorowa jest podstawowym włoskim produktem spożywczym wykonanym z pomidorów. Jest to dosyć rzadki sos pomidorowy, który jest wytwarzany przez wrzucenie świeżych pomidorów do maszyny, która je rozgniata i przekształca w jednolitą, gładką masę. Następnie sos jest długo gotowany i pasteryzowany w wysokich temperaturach.

Passata może być spożywana zarówno na zimno, jak i na ciepło jako podstawa włoskiego dania. Jako że jest stosunkowo rzadkiej konsystencji, warto ją dodatkowo zagęścić, np. dodając do niej koncentrat. Można też dłużej ją gotować, by dodatkowo odparować nadmiar soku.

Koncentrat pomidorowy

Koncentrat pomidorowy jest chyba najbardziej popularnym przetworem z pomidorów. Od lat wykorzystujemy go w kuchni do różnego rodzaju potraw. Powstaje on poprzez rozdrobnienie pomidorów i odparowanie z nich nadmiaru wody. Masa nakładana jest w słoiczki, które później są pasteryzowane.

Najpierw jednak pomidory podgrzewa się do ok. 85 stopni. Następnie zdejmuje się z nich skórkę i przeciera. W wyniku długotrwałego odparowywania powstaje gęsty, intensywny w smaku i kolorze koncentrat pomidorowy. Ciemnoczerwony kolor i nieco kwaskowaty smak to jedne ze znaków rozpoznawczych produktu.

Obraz

Przecier pomidorowy

Przecier pomidorowy jest rzadszy i delikatniejszy od koncentratu. W kolorze również jest mniej intensywny. Dzieje się tak ze względu na to, że do produkcji przecieru wykorzystywane są całe pomidory, często nawet razem ze skórką. Są one podgrzewane do wysokiej temperatury, a potem duszone. Woda nie jest całkowicie odparowywana, dlatego masa jest rzadsza w konsystencji niż w koncentracie pomidorowym. Widoczne są też w niej pestki i fragmenty pomidorów. Świetnie sprawdza się jako baza do zup, sosów czy też jako dodatek do mięs.

Przetwory z pomidorów. Jak zastępować przecier, passatę i koncentrat?

Czym się różnią przetwory z pomidorów? Różnice między passatą, przecierem a koncentratem pomidorowym nie są mocno zauważalne na etapie korzystania z nich w kuchni. Owszem, mogą nieco różnić się konsystencją i intensywnością smaku i koloru. Wszystkie jednak przetwory z pomidorów są znane ze swojej wszechstronności zastosowania i intensywnego smaku. Co ciekawe, można używać ich zamiennie w przepisach, pamiętając jedynie o zagęszczeniu tam, gdzie zajdzie taka potrzeba.

Gdy mamy w domu przecier lub passatę, a w przepisie zaznaczone jest, że potrzebny jest koncentrat, możemy go spokojnie zastąpić jednym z produktów, które posiadamy. Można to zrobić poprzez odparowanie passaty lub przecieru, a w trudniejszych przypadkach zawsze można dodać nieco mąki w celu zagęszczenia potrawy.

Jeśli jednak mamy w domu koncentrat, a potrzebna jest passata lub przecier, można z powodzeniem wykorzystać właśnie ten produkt, który posiadamy. Warto wiedzieć, że szklance przecieru odpowiadają 2 łyżki koncentratu uzupełnione wodą do pojemności szklanki. Z kolei kwasowość koncentratu można zniwelować, dodając do potrawy cukier.

Przetwory z pomidorów takie jak przecier, passata czy koncentrat są produktami popularnymi w wielu krajach europejskich i często używanymi do tworzenia różnych potraw, w tym klasycznych dań włoskich. Wszystkie te produkty są łatwo dostępne w sklepach i dają możliwość przygotowywania zdrowych i smacznych potraw.

Autor: Halina Basek

Na naszym kanale YouTube znajdziesz przepis na wytrawne babeczki z ricottą i pomidorkami koktajlowymi:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także