Perełki z krzaczka dobre dla sercowców. To mało popularna odmiana znanego owocu
Biała porzeczka to mniej popularna odmiana czerwonej porzeczki, a charakteryzuje ją brak barwnika, stąd biało-złoty kolor jej owoców. Owoce białej porzeczki różnią się od innych porzeczek nie tylko barwą, ale także smakiem. Są słodsze, będą więc doskonałym składnikiem dżemów, deserów czy kompotów. Warto również jeść świeże owoce. To nieocenione źródło składników, które wspierają pracę serca.
01.07.2024 14:15
Biała porzeczka to silnie rozgałęziony krzew, który może osiągnąć wysokość do 3 metrów, w zależności od odmiany. Ma jasnozielone liście i żółte kwiaty, które kwitną w kwietniu. Owoce białej porzeczki są białe z żółtymi paskami, zebrane w grona. W jednym gronie może być od 24 do ponad 43 jagód. Dojrzewają dość późno, bo dopiero po połowie lipca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Biała porzeczka - dlaczego warto ją jeść?
Białe porzeczki są owocami, które warto spożywać nie tylko ze względu na wyjątkowy smak, ale również korzyści zdrowotne. Te skromne owoce, choć mogą wydawać się niepozorne, mają zdolność do wspierania prawidłowego funkcjonowania serca. Spożywanie białych porzeczek może być częścią profilaktyki przeciwko takim chorobom jak zawał serca, miażdżyca tętnic czy udar mózgu.
Białe porzeczki są bogate w rutynę, składnik, który ma pozytywny wpływ na stan naczyń krwionośnych. Rutyna pomaga w oczyszczaniu ścian naczyń krwionośnych z nagromadzonych złogów, co przyczynia się do ich wzmocnienia. Ponadto białe porzeczki wspierają układ odpornościowy i stymulują procesy regeneracji komórek w organizmie. Dzięki zawartości antyoksydantów te owoce pomagają w zapobieganiu procesom starzenia się komórek, a także poprawiają ostrość wzroku.
Zobacz także
Warto również zwrócić uwagę na zawartość witamin z grupy B w białych porzeczkach. Te witaminy mają zdolność do wzmacniania systemu nerwowego, a także korzystnie wpływają na stan naczyń krwionośnych mózgu. Witaminy z grupy B biorą również udział w metabolizmie tłuszczów i białek. Pektyna, inny składnik zawarty w białych porzeczkach, wspomaga procesy trawienne i obniża poziom cholesterolu, owoce te są więc uznawane za łagodny środek przeczyszczający.
Zastosowanie białej porzeczki w kuchni
Białą porzeczkę można spożywać na surowo, dodając do sałatek owocowych, deserów lub smoothie. Można z niej przygotować dżemy, soki, syropy, a także używać jako dodatek do ciast i muffinek. Liście białej porzeczki wykazują działanie napotne i przeciwgorączkowe. Napar przygotowany na ich bazie można pić przez cały rok.
Dżem z białej porzeczki
Składniki:
- 1,5 kg białych porzeczek,
- 1 kg cukru.
Przygotowanie:
- Oczyszczone owoce białej porzeczki zasyp cukrem i delikatnie zgnieć, by puściły sok.
- Podgrzewaj całość na wolnym ogniu, cały czas mieszając.
- Doprowadź mieszaninę do wrzenia, pozbądź się powstałej piany. Gotuj całość dalej na małym ogniu, by uzyskać pożądaną konsystencję.
- Gotowy dżem przełóż do wyparzonych słoików. Pasteryzuj 20 minut.