Picie wody z kranu jest bezpieczne? Musisz pamiętać o jednym
Woda z kranu jest dla wielu z nas codziennością. To najtańszy i najwygodniejszy sposób na nawodnienie organizmu. Jednak, wokół kranówki narosło wiele mitów, które budzą wątpliwości co do jej jakości i bezpieczeństwa. Czy słusznie obawiamy się chloru i innych zanieczyszczeń? Kiedy warto sięgnąć po wodę butelkowaną, a kiedy możemy bez obaw pić prosto z kranu?
15.09.2024 | aktual.: 15.09.2024 14:25
Woda z kranu, czyli popularna kranówka, zyskuje coraz większe grono zwolenników. Dla wielu osób picie wody prosto z kranu to szybki i tani sposób na nawodnienie organizmu. Choć w wielu miastach woda z sieci wodociągowej jest bezpieczna do picia, to jednak nie zawsze można ją spożywać bez obaw. Czy kranówka rzeczywiście jest zdrowa i kiedy warto unikać jej picia? Oto, co musisz wiedzieć, zanim sięgniesz po kolejną szklankę wody z kranu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy kranówka jest zdrowa? Rozwiewamy mity na temat chloru
Jednym z najczęściej pojawiających się mitów na temat wody z kranu jest przekonanie, że zawarty w niej chlor jest szkodliwy. Jak wyjaśnia Robert Żurek, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie, to błędne przekonanie. Chlor w wodzie jest gwarantem jej dezynfekcji i zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego. W USA, gdzie picie wody prosto z kranu jest powszechne, zapach chloru traktowany jest jako dowód, że woda nadaje się do picia. Szkodliwość chloru jest więc jednym z mitów, który nie ma potwierdzenia w badaniach.
Mimo tego, warto zwrócić uwagę na inne czynniki, które mogą świadczyć o jakości kranówki. Jeżeli woda jest brunatna, mętna lub ma nieprzyjemny zapach, lepiej jej unikać, ponieważ może zawierać zanieczyszczenia. Takie objawy są sygnałem, że woda nie nadaje się do spożycia i może być zagrożeniem dla zdrowia.
Kiedy unikać kranówki?
Chociaż woda z kranu jest zazwyczaj bezpieczna, istnieją sytuacje, w których lepiej z niej zrezygnować:
- Nieprzyjemny zapach lub smak: Jeśli woda z kranu ma nieprzyjemny zapach, mętną barwę lub inny nietypowy smak, może to świadczyć o obecności zanieczyszczeń. W takiej sytuacji należy zgłosić problem do zakładu wodociągowego i unikać picia takiej wody.
- Ciepła woda: Pamiętaj, że w ciepłej wodzie, o temperaturze powyżej 25°C, mogą rozwijać się niebezpieczne bakterie Legionelli, które wywołują legionellozę. Dlatego też nie zaleca się picia ciepłej wody prosto z kranu.
- Woda stojąca: Jeśli woda długo stała w zbiorniku lub rurach, np. podczas dłuższej nieobecności w domu, lepiej ją przegotować przed spożyciem.
Czy gotowanie wody jest konieczne?
Wiele osób uważa, że gotowanie wody dodatkowo ją oczyszcza i czyni bezpieczniejszą. Jednakże, gotowanie wody powoduje wytrącanie się minerałów, które są dla nas korzystne. Dlatego też nie ma potrzeby gotować wody przeznaczonej do picia, o ile jest ona dobrej jakości.
Woda z kranu jest zazwyczaj bezpieczna do picia. Aby mieć pewność co do jej jakości, warto zwrócić uwagę na jej wygląd, zapach i smak. Jeśli woda jest czysta i bezbarwna, możemy ją śmiało pić. Pamiętajmy jednak, że ciepła woda może być siedliskiem bakterii, dlatego lepiej unikać jej picia.