Piłsudski przepadał za tym deserem. Przepis znalazłam w zakurzonym zeszycie babci
08.11.2023 12:49
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Józef Piłsudski to postać, która zapisała się mocno w historii Polski. O jego postaci przypominamy sobie szczególnie 11 listopada, w święto odzyskania niepodległości. Dziś zajrzymy do talerza marszałka.
Dwudziestolecie międzywojenne kojarzyć się może z balami, na których serwowano potrawy, które obecnie są nieco zapomniane. Częściej niż obecnie sięgano po króliki, dziczyznę czy też dzikie ptactwo, jak bażanty i kuropatwy. Na co dzień serwowano podroby, umiejętnie korzystano z sezonowych produktów. Mimo to Józef Piłsudski nie należał do smakoszy, wolał proste smaki pozbawione ekstrawagancji.
Bez warzyw, na słodko
Marszałek nie był fanem owoców, a i za jarzynami niespecjalnie przepadał. Wśród nielubianych przez niego potraw znajdował się również bigos.
Marszałek Piłsudski nie przywiązywał żadnej wagi do jedzenia. Można powiedzieć, że był abnegatem kulinarnym. Było mu dosyć obojętne, co je. Poza pewnymi rzeczami. To znaczy, nie znosił jarzyn w żadnej postaci… I też nie za bardzo lubił owoce. Tak że nawet już później, pod koniec życia żona obierała i kroiła jabłka i gruszki na małe kawałki. No i tak stawiała mu na biurku talerzyk. I on to w ciągu nocy, ponieważ bardzo późno chodził spać, powoli zjadał - pisał prof. Andrzej Garlicki, historyk i publicysta.
Józef Piłsudski nie przywiązywał dużej wagi do posiłków. Miał jednak słabość do ciast, słodkich legumin oraz litewskich sucharów oprószonych cukrem i cynamonem. Do tego wypijał ogromne ilości mocno posłodzonej herbaty.
Legumina z zeszytu babci
Legumina to zapomniany deser, który pamiętają nasze babcie. Przepis zbliżony jest do puddingu chlebowego - wykorzystuje się w nim czerstwe pieczywo.
Składniki:
- 300 g prażonych jabłek z cynamonem,
- 5 czerstwych kajzerek,
- 250 ml śmietanki 36 proc.,
- 10 żółtek,
- 100 g masła,
- skórka otarta z 1 cytryny,
- 3 łyżki cukru,
- posiekane orzechy włoskie.
Sposób przygotowania:
- Formę o wymiarach 20x30 cm posmaruj połową masła.
- Bułki porwij na mniejsze kawałki i połową wyłóż przygotowaną foremkę.
- Na pieczywie ułóż jabłka, dorzuć garść posiekanych orzechów włoskich i przykryj całość pozostałym pieczywem. Na wierzchu ułóż kawałki masła.
- Żółtka utrzyj na puszystą, jasną masę wraz z cukrem pudrem. Dodaj śmietankę i skórkę z cytryny. Dokładnie wymieszaj całość.
- Powstałą masą zalej zawartość foremki. Na wierzchu rozsyp orzechy włoskie.
- Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 110 st. Celsjusza i piecz przez godzinę.
Gotowy deser możesz podać na ciepło w towarzystwie gałki lodów waniliowych lub śmietankowych. Smacznego!