Gęsina na św. Marcina. Zobacz, dlaczego wielu Polaków akurat to mięso jada 11 listopada
Gęsina to tradycyjne polskie danie, które kojarzy się z jesienią i zimą. Jest to również bardzo zdrowe i wartościowe mięso. Dlaczego warto spróbować gęsiny na św. Marcina?
08.11.2023 | aktual.: 20.03.2024 11:54
Gęsina jest jednym z najszlachetniejszych rodzajów drobiu. Jej mięso jest ciemne, delikatne i aromatyczne. Ma wyrazisty smak, który zawdzięcza dużej zawartości tłuszczu. Gęsina jest również bardzo smacznym mięsem, które nadaje się do wielu różnych potraw. Jakie są walory tego mięsa i dlaczego warto wrócić do tradycji spożywania gęsiny?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gęsina - zdrowe i wartościowe mięso
Gęsina jest również bardzo zdrowym i wartościowym mięsem. Zawiera dużo białka, witamin i minerałów. Jest bogata w żelazo, fosfor, magnez, potas i witaminę A. Gęsina jest również dobrym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są korzystne dla naszego zdrowia.
Dlaczego gęsina na Świętego Marcina?
Najstarsze polskie przysłowie mówi, że "najlepsza gęsina na Świętego Marcina". To stwierdzenie podkreśla, że gęsina jest jednym z najważniejszych składników tradycyjnych obiadów w Polsce w okresie jesienno-zimowym. To właśnie w tym okresie jej mięso jest najbardziej szlachetne. Gęś na naszych stołach pojawia się już od XVII wieku i stanowi obowiązkową pozycję w menu, podawana jako pieczona z różnymi dodatkami, wędzona, pasztet z gęsi lub smalec.
Jak przygotować gęsinę?
Przygotowanie gęsiny w domu nie jest trudne. Wystarczy kupić świeżą lub mrożoną gęś, a następnie przygotować ją według ulubionego przepisu. Gęś można piec w całości, w kawałkach lub w formie pasztetów i smalcu.
Gęsina wyróżnia się ciemnym, delikatnym mięsem, które podczas pieczenia rozpływa się w ustach. Jest również bardzo aromatyczna, co sprawia, że jej zapach jest naprawdę kuszący.