Ani udka kurczaka, ani kaczka - Robert Makłowicz gotuje rosół na wyjątkowym mięsie. Bardziej esencjonalny już wyjść nie może
Robert Makłowicz, jeden z większych autorytetów kulinarnych w naszym kraju zdradza, jaki jest sekret najbardziej esencjonalnego rosołu. Wiemy, że ilu kucharzy tyle przepisów na rosół. Nie wyobrażamy sobie niedzielnego obiadu bez tej zupy. Dlatego przychodzimy z cudownym przepisem Roberta Makłowicza, który na pewno podbije serca waszych domowników.
15.08.2022 12:18
Rosół, czyli wywar mięsno-warzywny, który odpowiednio przyprawiony będzie treściwy, o głębokim kolorze i równie głębokim smaku – używamy do niego warzyw, mięsa i odpowiednich przypraw. Można tu skorzystać z wielu sprawdzonych wskazówek. Każdy z etapów przygotowania tej potrawy jest ważny, dziś pokażemy jak to robi Robert Makłowicz.
Składniki na rosół od Roberta Makłowicza:
- pół kury
- 500g antrykotu wołowego
- 2 l wody
- 1 liść laurowy
- 2 ziarnka ziela angielskiego
- 3-4 marchewki
- 1/2 selera
- por
- 2 korzenie pietruszki
- 1 cebula spalona na ogniu
- sól
- pieprz do smaku
Sposób przygotowania rosołu:
Umyj dokładnie mięso i umieść je w garnku. Zalej całość wodą i zagotuj. W międzyczasie dodajemy przyprawy takie jak ziele angielskie i liść laurowy. Całość gotujemy przez godzinę. Podczas gotowania rosołu będą wytrącać się szumowiny. Zbieramy je przy pomocy łyżki cedzakowatej.
Po upływie godziny dodajemy do rosołu umyte i obrane warzywa korzeniowe. Następnie kroimy cebulę na pół i podpiekamy na patelni lub nad płomieniem kuchenki. Dodajemy ja do rosołu. Dzięki temu rosół będzie miał piękną, żółtą barwę i będzie bardzo aromatyczny. Rosół gotujemy przez kolejne 2 godziny na bardzo małym ogniu. Pod sam koniec gotowania zupy, doprawiamy ją solą i pieprzem. Do podania rosołu najlepiej przygotować makaron i mięso, na którym gotowaliśmy rosół, tak radzi Robert Makłowicz.
Właściwości rosołu
Rosół na kościach i dobrej jakości mięsie to bardzo cenne źródło kolagenu, czyli białka znajdującego się w skórze, kościach, chrząstkach i więzadłach czy ścięgnach. Dodatkowo jedną z największych korzyści ze spożywania rosołu jest bardzo dobry wpływ na jelita, a co za tym idzie również na nasz układ odpornościowy. Nie bez powodu mamy i babcie podawały nam go w trakcie choroby.
Jeśli masz ochotę na inną zupę, przedstawiamy nasz przepis na ogórkową na wędzonych żeberkach: