Jasiek Kuroń swoim plackiem po zbójnicku deklasuje nawet klasyczne placki ziemniaczane
Jakie danie znajdziemy w niemal każdej karczmie w górach? To bez wątpienia placek po zbójnicku. Podaje się go z pysznym gulaszem wieprzowym i odpowiednimi dodatkami, nadającymi balans w smaku. Dzięki recepturze Jaśka Kuronia już teraz przygotujecie to pyszne danie w swoim własnym domu.
10.11.2022 | aktual.: 05.08.2023 13:21
Placek po zbójnicku według Jaśka Kuronia - poczuj smak gór we własnych czterech kątach
Każdy wyjazd w góry najczęściej łączy się z samymi miłymi wspomnieniami, również tymi kulinarnymi. Są takie przysmaki, bez których nie wyobrażamy sobie naszego urlopu. Są to oczywiście oscypki, kwaśnica i nasz placek po zbójnicku. To pożywna i smaczna potrawa. Tradycyjnie usmażony duży placek ziemniaczany polany jest gulaszem wieprzowym z dodatkiem śmietany, odpowiedniego sera, szczypioru i natki pietruszki. Będzie to idealna propozycja na obiad, którego smak pozwoli Wam się przenieść w Tatry, Beskidy lub Karkonosze. Całe danie przygotujesz w nieco ponad godzinę.
Jak przygotować placek po zbójnicku? Poznaj recepturę Jaśka Kuronia!
Swoim przepisem na placek po zbójnicku podzielił się z nami Jan Kuroń. To ceniony i popularny kucharz, specjalizujący się w daniach kuchni polskiej i nie tylko. Poznaj patent na najlepszy placek po zbójnicku.
Składniki na placek:
- cebula
- kilogram ziemniaków
- 3 czubate łyżki mąki pszennej
- jajko
- 3 ząbki czosnku
- sól i pieprz do smaku
- olej do smażenia.
Składniki na gulasz:
- 500 g polędwiczki wieprzowej (można użyć również szynkę lub łopatkę wieprzową)
- 2 łyżki oleju
- 5 liści laurowych
- 2 cebule
- marchewka
- 10 ziaren ziela angielskiego
- papryka
- 200 g pieczarek
- papryczka pepperoni
- szklanka przecieru pomidorowego
- litr bulionu do podlewania przy duszeniu
- łyżeczka tymianku
- czubata łyżka majeranku
- pół łyżeczki papryki ostrej i pół łyżeczki papryki słodkiej mielonej
- sól i pieprz do smaku
Dodatki:
- posiekany szczypiorek
- kwaśna śmietana 18%
- tarty ser sezonowany typu Dziugas
Sposób przygotowania:
Jeśli chcesz przygotować najlepszy placek po zbójnicku, to rozpocznij od przygotowania jego podstawy. W tym celu ścieramy ziemniaki na tarce o małych oczkach, następnie solimy i odstawiamy na około 30 minut, aż oddzieli się woda. Po tym czasie odlewamy wodę z masy, dodajemy jajko, mąkę i wszystko dokładnie mieszamy. Przez te pół godziny oczekiwania, możesz zabrać się za przygotowanie gulaszu. Dlatego też pokrój mięso w kostkę i podsmaż na rozgrzanym oleju, aż się zarumieni. Następnie dodaj pokrojoną w piórka cebulę, ziele angielskie i liść laurowy.
Całość smażymy przez około 4 minuty. Następnie dodajemy pokrojoną marchewkę, posiekaną paprykę i pokrojone w plastry pieczarki. Wszystko dokładnie mieszamy i następnie solidnie podlewamy bulionem i pozostawiamy na 40 minut do podduszenia. Co jakiś czas warto zamieszać i dolać bulion, w razie potrzeby. Po tym czasie dodajemy przecier pomidorowy i przyprawy. I teraz możemy przystąpić do smażenia naszego placka.
Na patelni rozgrzewamy olej i smażymy duży placek, na każdej ze stron, do momentu zarumieniania. Zdejmujemy placka na ręcznik papierowy i odsączamy z tłuszczu. Na jego połowę wykładamy połowę ciepłego gulaszu i składamy go na pół. Dodajemy śmietanę, szczypiorek i ser. Placek po zbójnicku jest już gotowy. Smacznego.
A co powiesz na placki ziemniaczane z piekarnika? Zobacz przepis na naszym kanale YouTube: