NewsyPojawiły się w polskich lasach. Podczas grzybobrania uważaj na palce umarlaka

Pojawiły się w polskich lasach. Podczas grzybobrania uważaj na palce umarlaka

Palce umarlaka to niezbyt urokliwe grzyby - Pyszności; foto: Canva
Palce umarlaka to niezbyt urokliwe grzyby - Pyszności; foto: Canva
21.07.2023 14:34

Poszukując w lesie kurek, podgrzybków czy maślaków, możemy natknąć się również na grzyba, który już niejednemu przyspieszył ciśnienie i wprawił w osłupienie. Już sama jego nazwa — palce umarlaka — brzmi przerażająco. I jeszcze gorzej wygląda! Być może jednak jakiś śmiałek zastanawia się: czy można je zjeść?

Współczujemy temu, który przechadzając się pod wieczór po lesie, dostrzegł próchnilca maczugowatego. Ten odpychający grzyb z piekła rodem zdecydowanie pobudza wyobraźnie. Czy to zombie? Miejsce zbrodni? A może plan filmowy horroru klasy Z? Nic z tych rzeczy. To tylko natura przypomina o tym, jak bardzo jest różnorodna. Ktoś mógłby tu powiedzieć: być może nawet za bardzo.

Palce umarlaka. Strach się bać! - Pyszności; foto: Canva
Palce umarlaka. Strach się bać! - Pyszności; foto: Canva

Wspomniany próchnilec, czyli właśnie palce umarlaka, to nie pierwszy grzyb, który nie zachwyca swoją urodą. Nie tak dawno temu pisaliśmy tu o błyskoporku podkorowym, który wygląda jak spalona kora, a jest w rzeczywistości pysznym i zdrowym grzybem, obiektem zaciekłych poszukiwań fanów tego typu jedzenia. Czy palce umarlaka mają podobne właściwości? Niestety nie. 

Palce umarlaka w polskich lasach

Próchnilec maczugowaty nie zawdzięcza swojej nazwy przypadkowi. Przyjmuje on kształt krótkich, powykrzywianych maczug, a ponieważ zwykle rośnie w skupiskach, naprawdę można go pomylić z wystającymi z ziemi palcami truposza. Najczęściej można je spotkać w okolicy buków i dębów — zwłaszcza tych powalonych i spróchniałych. Zdarza im się wyrastać również z pni, gdzie przyczyniają się do rozkładu drzew.

Chociaż wielu ludzi uwielbia eksperymenty z jedzeniem, które wygląda (a często i smakuje) nieprzystępnie, czy może nawet obrzydliwie, to tego rodzaju hobby nie powinno dotyczyć palców umarlaka. Te grzyby nie są śmiertelnie trujące, ale ich zjedzenie oznacza szereg nieprzyjemnych następstw, od biegunek po silne zatrucia żołądkowe. Tego byśmy przecież nie chcieli.

Palce umarlaka rosną również na pniach - Pyszności; foto: Canva
Palce umarlaka rosną również na pniach - Pyszności; foto: Canva

W tym miejscu jak zawsze polecamy ostrożność podczas grzybobrania. Specjaliści w tej dziedzinie przypominają, że podczas takiej rozrywki nie ma miejsca na lekkomyślność. Jeśli nie jesteśmy przekonani co do gatunku znalezionego grzyba, po prostu zostawmy go w spokoju. Pomyłki zdarzają się każdym, ale w tej dziedzinie po prostu nie możemy sobie na nie pozwolić.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także