NewsyCzy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Biskup zdecydował, ale postawił warunek

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Biskup zdecydował, ale postawił warunek

Freepik/Adobe Stock
Freepik/Adobe Stock
Ewa
01.06.2023 14:33

Czy w piątek 9 czerwca po Bożym Ciele obowiązuje post? Kardynał Kazimierz Nycz podjął decyzję w sprawie Warszawy. Postawił jeden warunek.

Boże Ciało to ruchome święto, które wypada w jeden z czerwcowych czwartków. W tym roku jest to 8 czerwca. W związku z tym pojawiły się pytania, czy w następujący po nim piątek katolicy mogą jeść mięso? Wszystko zależne jest od tego, w jakim rejonie mieszamy. Zapadła już decyzja dla Archidiecezji Warszawskiej.

Post w piątek

Poszczenie w piątki to jedna z zasad, którą wyznaczył Kościół Katolicki. Ma to upamiętnić mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Obowiązek dotyczy wszystkich wiernych powyżej 14. roku życia. Zwolnieni są młodsi parafianie oraz osoby, których stan zdrowia na to nie pozwala. W Kodeksie prawa kanonicznego, w kan. 1251, czytamy:

Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość.

Zgodnie z zasadami, wstrzemięźliwość nakazana jest w wybrane święta kościelne (jak Środa Popielcowa, Wielki Piątek, wigilię) oraz pozostałe piątki miesiąca. W związku z nadchodzącym świętem Bożego Ciała, które jest również okazją do spędzania długiego weekendu przy grillu, pojawiły się pytania, czy udzielona zostanie dyspensa.

Co na grilla oprócz kiełbasy? Fot. AdobeStock
Co na grilla oprócz kiełbasy? Fot. AdobeStock

Warszawa dostała dyspensę

Decyzja o dyspensie ma charakter terytorialny. Oznacza to, że każdy arcybiskup zarządzający archidiecezją samodzielnie podejmuje decyzję, że chce zwolnić swoich wiernych z postu. Głos w sprawie zabrał kardynał Kazimierz Nycz.

Mając na względzie, że piątek 9 czerwca br. przypada między dniami ustawowo wolnymi od pracy, co sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych- napisano w oficjalnym komunikacie

Kardynał poprosił jednak, aby w tym dniu, w zamian za dyspensę, odmówić dowolną modlitwę według intencji Ojca Świętego, Franciszka. Ma to być alternatywą dla wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w zwolniony z postu piątek.

Czy w piątek można rozpalić grilla?

Mieszkańcy Archidiecezji Warszawskiej oraz przebywający w niej turyści, którzy przykładają wagę do zaleceń Kościoła, mogą odetchnąć z ulgą. Śmiało można grillować i delektować się pysznościami z rusztu. Na pytanie, czy w piątek po Bożym Ciele Polacy mogą jeść mięso, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Należy śledzić komunikaty na stronach archidiecezji i sprawdzać, jaką decyzję podjęli biskupi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także