Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Biskup zdecydował, ale postawił warunek
Czy w piątek 9 czerwca po Bożym Ciele obowiązuje post? Kardynał Kazimierz Nycz podjął decyzję w sprawie Warszawy. Postawił jeden warunek.
01.06.2023 14:33
Boże Ciało to ruchome święto, które wypada w jeden z czerwcowych czwartków. W tym roku jest to 8 czerwca. W związku z tym pojawiły się pytania, czy w następujący po nim piątek katolicy mogą jeść mięso? Wszystko zależne jest od tego, w jakim rejonie mieszamy. Zapadła już decyzja dla Archidiecezji Warszawskiej.
Post w piątek
Poszczenie w piątki to jedna z zasad, którą wyznaczył Kościół Katolicki. Ma to upamiętnić mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Obowiązek dotyczy wszystkich wiernych powyżej 14. roku życia. Zwolnieni są młodsi parafianie oraz osoby, których stan zdrowia na to nie pozwala. W Kodeksie prawa kanonicznego, w kan. 1251, czytamy:
Zgodnie z zasadami, wstrzemięźliwość nakazana jest w wybrane święta kościelne (jak Środa Popielcowa, Wielki Piątek, wigilię) oraz pozostałe piątki miesiąca. W związku z nadchodzącym świętem Bożego Ciała, które jest również okazją do spędzania długiego weekendu przy grillu, pojawiły się pytania, czy udzielona zostanie dyspensa.
Warszawa dostała dyspensę
Decyzja o dyspensie ma charakter terytorialny. Oznacza to, że każdy arcybiskup zarządzający archidiecezją samodzielnie podejmuje decyzję, że chce zwolnić swoich wiernych z postu. Głos w sprawie zabrał kardynał Kazimierz Nycz.
Kardynał poprosił jednak, aby w tym dniu, w zamian za dyspensę, odmówić dowolną modlitwę według intencji Ojca Świętego, Franciszka. Ma to być alternatywą dla wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w zwolniony z postu piątek.
Czy w piątek można rozpalić grilla?
Mieszkańcy Archidiecezji Warszawskiej oraz przebywający w niej turyści, którzy przykładają wagę do zaleceń Kościoła, mogą odetchnąć z ulgą. Śmiało można grillować i delektować się pysznościami z rusztu. Na pytanie, czy w piątek po Bożym Ciele Polacy mogą jeść mięso, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Należy śledzić komunikaty na stronach archidiecezji i sprawdzać, jaką decyzję podjęli biskupi.