7 produktów, których nie powinno się myć przed gotowaniem
Chociaż mogłoby się wydawać, że myć w kuchni należy wszystkie produkty, to jednak są pewne odstępstwa od reguły. Zobacz, czego nie powinieneś płukać przez gotowaniem.
04.09.2020 12:53
#1 Surowy drób
Chociaż mogłoby się wydawać, że mycie go przed przyrządzeniem jest dobrym pomysłem, to lepiej tego nie rób.
Woda, której używa się do płukania nie ma wystarczająco wysokiej temperatury, żeby zabić drobnoustroje. Rozchlapujące się kropelki jedynie roznoszą je po całej kuchni. Bardzo łatwo może dojść do zakażenia krzyżowego.
Zasada ta dotyczy nie tylko drobiu, a także innych mięs, jak np. wołowina czy wieprzowina. Zamiast tego zadbaj o to, żeby po pokrojeniu mięsa dokładnie umyć i zdezynfekować blat.
Zobacz, jak łatwo rozprzestrzeniają się bakterie, jeśli myjesz kurczaka w zlewie:
#2 Pakowane sałaty
Miksy warzyw do sałatek kupujemy przede wszystkim z wygody. Myślą o niej również producenci, którzy najczęściej dbają o to, żeby były one już gotowe do spożycia.
Jeśli umyjemy je ponownie zrobimy sobie tylko dodatkową robotę, bo nie powinno używać się mokrej sałaty do zrobienia posiłku.
#3 Ryby
Podobnie jak w przypadku surowego mięsa, ryb nie powinno się myć w domu, bo sprzyja to roznoszeniu bakterii.
Zamiast tego kupuj rybę, która jest już wypatroszona i przygotowana do obróbki. Dokładnie umyj ręce i j wyczyść powierzchnie w kuchni. Te proste środki ostrożności są najlepszym sposobem zapobiegania chorobom, które przenoszą drobnoustroje.
#4 Jajka
Oczywiście, mamy na myśli te sklepowe. Standardy higieny, których muszą przestrzegać producenci, są naprawdę wysokie. A poza tym- kto z nas je surowe jajko ze skorupką? ;)
#5 Kiszonki
W niektórych przepisach znaleźć można instrukcję, żeby kiszoną kapustę przed dodaniem przepłukać. Myślę, że można to uznać za małą kulinarną zbrodnię. Nie dość, że pozbywamy się smaku, to na dodatek wypłukujemy cenne probiotyki, które znajdują się w soku.
Nie należy też myć ogórków kiszonych, jeśli były właściwie przechowywane. Biały nalot na nich to osad z bakterii kwasu mlekowego, których nie trzeba się bać.
#6 Grzyby
Zamiast długo moczyć je w wodzie, po prostu usuń z nich ręcznie zanieczyszczenia. Im dłużej je moczymy, tym więcej smaku i aromatu tracą. Oczyść je ręcznie i przepłucz krótko na sitku pod bieżącą wodą. Pozostałe zanieczyszczenia usuń gąbką lub szczoteczką.
#7 Makaron
Chociaż może wydawać się to absurdalne, to sami znamy osobę, która myła makaron przed gotowaniem. Warto więc sobie to utrwalić: nie róbmy tego. Zmywamy w ten sposób drogocenną skrobię. Mało tego, warto sobie zostawić szklankę wody po gotowaniu, bo może się przydać do zagęszczenia sosu.