Przesoliłeś zupę? Ta metoda w mig uratuje twój obiad
Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, który nigdy nie przesolił zupy. Jednak żadne przyjemne slogany i truizmy o tym, że błędy się zdarzają, nie sprawią, że twój obiad zostanie uratowany. To się da zrobić — ale należy wiedzieć jak. Mamy na to kilka sposobów!
20.06.2023 | aktual.: 20.06.2023 12:23
Uparte dociekanie przyczyn jest w tej sytuacji nieistotne. Po prostu: zupa wyszła o wiele za słona. Ręka zadrżała? Solniczka była niedomknięta? Przepis trefny? A może w grę weszły tu wyższe uczucia i rozkojarzenie? Nieważne! Zupa sama się nie uratuje, a banda głodnych domowników już wychyla głowy z pokoi, z nadzieją na zjedzenie pysznie pachnącego pierwszego dania. Jak ich nie zawieść? Trzeba reagować — i to szybko.
Przesolona zupa — jak ją uratować?
Najczęstszym sposobem radzenia sobie z przesoloną zupą jest paniczne dolewanie do niej wody. Ma to oczywiście pewien sens, bo moc przyprawy rozłoży się na większą objętość płynu, a zupa wyjdzie znacznie mnie słona. Przy okazji jednak straci też pozostały smak, który nabrała dzięki mięsu i warzywom. Woda jest więc skutecznym i jednocześnie kiepskim pomysłem. Proponujemy użyć któregoś z poniższych.
- Surowy ziemniak. Przed wrzuceniem go do zupy obierz go, ale nie krój w kawałki. Gotuj razem z przesolonym płynem maksymalnie przez 10 minut, a następnie wyciągnij. Kartofel wchłonie nadmiar soli, ale jeśli będzie przebywał w bulionie za długo, to odda go z powrotem. Na tej samej zasadzie działa pokrojone w ćwiartki jabłko.
- Ryż. Metoda skuteczna, ale ryzykowna. Po 8-10 minutach spędzonych w zupie, woreczek ryżu powinien wchłonąć zbędną sól, ale jeśli się zagapisz (znowu), to twój rosół stanie się potwornie mętny.
- Białka jajek. Tu trzeba działać szybko i bez wahania. Kiedy tylko zorientujesz się, że twoja zupa wyszła za słona, natychmiast dodaj do niej dwa kurze białka. Zwiążą sól i skutecznie ją "przechowają". Nie zapomnij na koniec ich wyjąć, bo domownicy mogą się nieco zdziwić, widząc pomidorową z jajkiem.
- Chleb. A dokładniej — jego skórka. To sposób na niewielki stopień przesolenia zupy, czyli: jest w miarę okej, ale jednak nieco zbyt intensywnie. Skórkę chleba wrzuć do bulionu na kilka minut, a następnie wyciągnij. Po tym czasie powinna stać się wyraźnie słona.
Jeśli problem dotyczy zupy, którą miałeś zamiar na koniec zabielać, to możesz liczyć na to, że śmietana również ograniczy odczucia związane z przesoleniem płynu. Tę czynność także należy przeprowadzić w odpowiedni sposób. Więcej o nim możesz przeczytać w innym naszym artykule. Powodzenia!