NewsySą najdroższym warzywem świata. Niemcy płacą za nie 1 tys. euro, a Polacy depczą

Są najdroższym warzywem świata. Niemcy płacą za nie 1 tys. euro, a Polacy depczą

To najdroższe warzywo na świecie. Fot. Gettyimages
To najdroższe warzywo na świecie. Fot. Gettyimages

Choć są najdroższym warzywem świata, to w Polsce traktowane są na równi z chwastami. Występują dość pospolicie, rosnąc dziko. Można więc napotkać je w wielu różnych miejscach, jednak nikomu nie przychodzi na myśl, by zabrać je do domu i zjeść. Z kolei nasi sąsiedzi są w stanie zapłacić za nie krocie. O jakich warzywach mowa? Odpowiadamy. 

Tym niedocenianym w naszym kraju warzywem są pędy chmielu. I choć roślina ta większości z nas kojarzy się z piwem, a nie zdrowym odżywianiem, to jej właściwości są zaskakujące. Niemcy, Belgowie i Francuzi płacą za pędy chmielu nawet 1000 euro za kilogram. Czy są warte tej ceny?

Pędy chmielu kosztują krocie. My je depczemy, a inni płacą tysiąc euro za kilogram

Pędy chmielu wciąż traktowane są w naszym kraju jako chwast. Za granicą są jednak stawiane obok trufli i nazywane "dzikimi szparagami". Prawdziwi amatorzy tego drogiego warzywa, są w stanie słono za nie zapłacić. Młode pędy chmielu są białe i przypominają z wyglądu miniaturowe białe szparagi. W Polsce możemy spotkać je, spacerując po łąkach czy lasach.

Jak zbierać pędy chmielu? To pierwszy krok do zostania milionerem

Wyróżniamy białe i zielone pędy chmielu. Białe to te, które nie wyrosły jeszcze ponad glebę, a zielone to te, które znacznie wyrosły ponad ziemię. Białe pędy chmielu zbiera się trudniej i właśnie dlatego są o wiele droższe. Zbiera się je wiosną, gdy śnieg stopnieje. I choć jest to żmudny proces, to zdecydowanie warto. Nie tylko ze względu na cenę, ale i smak. Zielone pędy chmielu traktujemy jak chwasty. Zbiera się je w marcu, kwietniu, a czasem zdarza się, że udaje się je znaleźć również w maju. Jeśli z łatwością możemy oderwać je od łodygi, oznacza to, że są naprawdę smaczne. Niektóre źródła mówią, że nie powinniśmy ich ścinać, ale urywać bądź łamać.

Warzywa te powinniśmy jeść od razu po zbiorze. Zdaniem niektórych smakują tak, jak wyglądają, czyli jak chwasty. Inni jednak twierdzą, że mają smak podobny do szparagów, czy kiełków z nutą orzecha bądź jarmużu. Możemy jeść je na surowo - na przykład w formie sałatki.

Chmiel. Fot. Pexels
Chmiel. Fot. Pexels
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także