Sąsiadka wrzuca drożdże i cukier do toalety. Śmiałam się, dopóki sama nie spróbowałam
Chociaż drożdże i cukier kojarzą się przede wszystkim ze słodkimi wypiekami, to znajdują również inne zastosowanie. Moja sąsiadka wyznała, że wykorzystuje je do porządków w łazience.
30.10.2023 | aktual.: 17.01.2024 15:24
Sklepowe półki uginają się pod wyborem kolorowych środków chemicznych, dzięki którym posprzątasz niemal każdą możliwą przestrzeń. Okazuje się jednak, że niepotrzebna jest wizyta na dziale chemii, aby dom lśnił czystością i równie skuteczne mogą być środki prosto z kuchennych szafek.
O niesamowitych właściwościach octu oraz sody wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę, jednak moja sąsiadka odkryła przede mną coś zupełnie innego. Do sprzątania toalety wykorzystuje ona drożdże i cukier. Mimo że brzmi to dość ekscentrycznie i nietypowo, to ten patent naprawdę działa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Drożdże w łazience - jak ich użyć?
Według instrukcji mojej sąsiadki, do posprzątania łazienki potrzebne jest 100 g świeżych drożdży oraz łyżeczkę cukru. Przed pójściem spać do toalety wrzucam pokruszone drożdże wraz z cukrem. Następnego dnia myję całość szczotką do toalety i spłukuję. Drożdże pomogą usunąć uporczywy osad i zniwelują nieprzyjemny zapach. Dodatek cukru pozwala na ich aktywację.
Wykorzystać tutaj można również drożdże suszone. Należy je wcześniej rozpuścić w przegotowanej wodzie. Ten patent może i brzmi dziwnie, ale naprawdę działa. Nie zastąpi jednak porządnej dezynfekcji, więc warto stosować go na zmianę z popularnymi środkami do czyszczenia toalet lub jako zamiennik kostki do WC. Gdy używamy drożdży, unikamy narażenia na szkodliwe działanie detergentów. Ponadto, spłukiwanie ich do kanalizacji nie ma negatywnego wpływu na ekosystem wodny.
Przyda się również ocet
Moim drugim patentem na pozbycie się osadów jest nieocenione połączenie sody oczyszczonej z cytryną. Proszek łączę z sokiem z cytrusa i rozprowadzam tam, gdzie lubi osadzać się kamień, np. w okolicach słuchawki prysznicowej czy też kranu. Powstałą pastę trzymam na powierzchni i pozostawiam na minimum 30 minut, chociaż czasem potrzebne są i 3 godziny.
Zamiast cytryny sprawdzi się tutaj również połączenie sodu, kwasku cytrynowego i wody w proporcjach 3:2:1. Im gęstsza pasta powstanie, tym lepiej będzie trzymać się powierzchni, co ważne przy czyszczeniu muszli lub zlewu. Sprzątanie łazienki domowymi sposobami jest nie tylko łatwe, ale również naprawdę tanie.