5 korzyści jakie płyną z zastąpienia zwykłej soli, solą himalajską. Na pewno o nich nie wiedziałeś!
Kiedy wchodzisz do sklepu i sięgasz na półkę po opakowanie soli, to prawdopodobnie za dużo się nie zastanawiasz i bierzesz to, które akurat wpadnie Ci w rękę. Sól to przecież sól, prawda?
13.12.2016 | aktual.: 10.05.2017 14:03
A jednak nie do końca...
Wiesz, że sól kuchenna, zanim trafi do naszej kuchni, przechodzi kilka poziomów przetwarzania? Nie jest czystą, prawdziwą solą, ale ma w sobie sporo dodatków i "ulepszaczy", a do tego jest pozbawiona wielu cennych minerałów!
Na całe szczęście istnieje alternatywa dla soli kuchennej, która jest o wiele, wiele zdrowsza i... różowa! Sól himalajska.
Dziś przedstawimy Wam aż 5 powodów, dla których warto włączyć ją do swojej diety!
1. Czyste, nieskażone chemicznie minerały
Wyobraź sobie Ziemię 250 milionów lat temu... Wczesne wody oceanów osadzają te różowe drobinki u podnóża Himalajów, nieskażone chemicznie i niczym nie zanieczyszczone... Sól himalajska jest najczystszą formą soli na naszej planecie.
Wydobywa się ją w Kopalni Soli Khewra w Pakistanie. W sumie zawiera aż 84 minerały! Jest bogata m.in. w żelazo, magnez, fosfor, wapń, potas i posiada śladowe ilości jodu oraz cynku. Wszystkie te składniki są bardzo cenne dla naszego zdrowia.
2. Różowa detoksykacja
Dodawanie soli himalajskiej do wody, którą piejmy jest naturalnym detoksem dla naszego organizmu. Taki napój może być także stosowany przez sportowców, aby uzupełnić niedobory wody i minerałów po wyczerpującym treningu. Przywraca też równowagę kwasowo-zasadową oraz pomaga utrzymać prawidłowy poziom Ph.
Jeśli chcesz stworzyć taki drogocenny napój, to napełnij ¼ słoika solą himalajską i dodaj do niej przefiltrowaną wodę, następnie dokładnie wymieszaj. Pozostaw na noc i wypij rano.
3. Nie podnosi ciśnienia tętniczego
Jeżeli lubisz słone posiłki, musisz liczyć się z tym, że możesz mieć problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi. To sód, którego bardzo dużo jest w soli kuchennej, je podnosi. Z kolei sól himalajska zawiera także i potas, który skutecznie pomaga w jego obniżeniu.
Dodatkowo jest ona o wiele bardziej przyswajalna przez nasz organizm.
4. Reguluje poziom cukru we krwi
Radzenie sobie z cukrzycą jest naprawdę trudne. Trzeba bardzo uważać, sięgając po cokolwiek do lodówki. Jednak czy wiecie, że zamiana zwykłej soli kuchennej na himalajską również może pomóc w regulacji poziomu cukru naszej krwi?
To właśnie ze względu na jej bogactwo minerałów, w tym tlenku chromu czy manganu, które są doskonale znane właśnie z takich właściwości.
5. Relaksuje i odpręża
Jeżeli masz problemy ze snem, to przed położeniem się do łóżka możesz spróbować soli himalajskiej rozcieńczonej w wodzie. Najnowsze badania pokazują, że kiepski sen może być spowodowany małą ilością sodu w naszym organizmie.
Gdy jest go mało, zmniejsza się objętość krwi, a to powoduje wzmożoną aktywność układu nerwowego.
Sól himalajską można połączyć też miodem i spożywać każdej nocy tuż przed położeniem się do łóżka. Smaczny i zdrowy środek ułatwiający zasypianie i wspomagający spokojny sen.