Sprawdź, czy masz w lodówce taką dziurkę. Jest niesłychanie ważna
24.05.2023 18:00, aktual.: 04.09.2024 11:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Prawidłowo funkcjonująca lodówka to podstawa w każdej kuchni. Gwarantuje, że zarówno produkty, jak i przygotowane przez nas potrawy dłużej pozostaną świeże. Żeby sprzęt ten działał tak, jak powinien, musi zawierać pewien element. Jego obecności w lodówce wiele osób mogło do tej pory nawet nie odnotować. Czym jest niewielka dziurka na tylnej ściance urządzenia i co nam grozi, jeśli się zapcha?
Lodówka to wynalazek, który całkowicie odmienił życie nie tylko tych osób, które gotowaniem zajmują się zawodowo, ale i każdego z nas. Schłodzone jedzenie jest bowiem mniej podatne na działanie bakterii. W niskiej temperaturze drobnoustroje nie namnażają się tak szybko. Co za tym idzie — lodówka jest krokiem w przód w kwestii ograniczania marnotrawstwa żywności.
To wszystko zostanie jednak zaprzepaszczone, jeśli ukryta w tylnej ścianie lodówki dziurka zostanie zapchana. Ten niepozorny element urządzenia to tzw. odpływ spustowy lub drenażowy, który zapewnia lodówce prawidłowe funkcjonowanie. Działa na prostej zasadzie, ale wystarczy odrobina nieuwagi, by lodówka została uszkodzona, a znajdujące się w niej potrawy — zepsute.
Jak działa dziurka w lodówce?
Odpływ spustowy jest odpowiedzialny za drenaż zebranej w urządzeniu wody, która następnie trafia do specjalnego pojemnika. Dzięki temu zabiegowi wilgoć, która występuje w lodówce, nie skrapla się na dno, a zostaje skutecznie odprowadzona. Jeśli dziurka zostanie zapchana — resztkami jedzenia czy upchanymi po same brzegi produktami — to nieuchronnym tego następstwem będzie zebranie się wody w dolnej szufladzie.
Kiedy to nastąpi, jest już tylko krok od tragedii. Znajdujące się na dole lodówki produkty — owoce i warzywa — szybciej się zepsują, a woda najprawdopodobniej przedostanie się do zamrażalnika, który następnie wypełni lodem. Jeśli więc nie chcesz co chwilę rozmrażać całego urządzenia, lepiej zadbać o profilaktykę. Gdy ona zawiedzie, trzeba reagować szybko.
Lodówka - jak wyczyścić odpływ spustowy?
Kiedy już zlokalizujesz tajemniczą dziurkę w swojej lodówce, być może zauważysz, że jest do niej dołączony również przypominający zawleczkę przetykacz. Jeśli go tam nie ma, niech ci nie przyjdzie do głowy używać zamiast niego wykałaczki. O wiele lepiej sprawdzi się tu patyczek kosmetyczny, który nie złamie się i nie pozostanie w otworze.
Nawet jeśli w dolnej części twojej lodówki nie zbiera się woda, warto zadbać o regularne czyszczenie odpływu. Jak już wspomnieliśmy, o wiele łatwiej jest co jakiś czas dokonać działania profilaktycznego, niż borykać się później ze żmudnym czyszczeniem drenażu i zmagać się z nieprzyjemnym zapachem dobiegającym z lodówki.