Te flaczki to mistrzostwo świata. Nie obawiaj się, nie na w nich grama mięsa
Masz ochotę na flaczki, ale myśl o zjedzeniu flaków napawa cię obrzydzeniem? Jest na to sposób. Poznaj przepis na genialne flaczki, w których nie ma ani grama mięsa.
12.05.2024 | aktual.: 12.05.2024 18:33
Flaki były znane już za czasów panowania króla Jagiełły. To jedna z najpopularniejszych polskich zup, które przygotowywano równie często co rosół czy pomidorówkę. Czym są więc flaki? To oczyszczone żwacze, trawieńce i księgi.
Zobacz także
Flaki wyglądają jak makaron, jednak sama świadomość jedzenia wnętrzności może obrzydzić niejedną osobę. Nie oznacza to, że musimy z nich rezygnować. Poznaj przepis na wegańskie flaczki, które w smaku nie ustępują oryginalnej wersji. Przygotujesz je w kilka chwil.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Genialne flaczki bez grama mięsa
Flaczki to gęsta, aromatyczna i pożywna zupa, którą przygotowuje się na bazie oczyszczonych flaków wołowych. Poza mięsem lądują w niej warzywa korzeniowe, a całość doprawia się hojną ilością pieprzu i ostrej papryki. Niegdyś cieszyła się ogromną popularnością, jednak w dzisiejszych czasach przygotowuje się ją naprawdę rzadko.
Myśl o flakach może budzić obrzydzenie, dlatego też tak wiele osób unika jej jak ognia. Czy wiesz, że flaki można zamienić na...naleśniki? Pokrojone w paski do złudzenia przypominają flaki. Wystarczy dodać je pod koniec gotowania, aby otrzymać pyszną zupę, którą zajadaliśmy się jako dzieci.
Nie ma tu ani grama mięsa. Kto wie, może ten przepis skłoni cię do zagłębienia się w dietę roślinną? Odpowiednio zbilansowana niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia, ale i dla sylwetki.
Flaczki z boczniaków — przepis
Składniki:
- 3 naleśniki,
- marchewka,
- korzeń pietruszki,
- korzeń selera,
- cebula,
- por,
- olej,
- 1,5 l wody lub bulionu warzywnego,
- 3 liście laurowe,
- 2 ziela angielskie,
- łyżeczka papryki ostrej,
- łyżeczka papryki słodkiej,
- łyżeczka majeranku,
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego,
- sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie:
- Pietruszkę, marchewkę i seler umyj, obierz i pokrój w drobną kostkę.
- Pora i cebulę poszatkuj i podsmaż je na patelni, aż staną się rumiane. Dodaj do nich pokrojone wcześniej warzywa i smaż całość jeszcze przez 5 minut.
- Podsmażone warzywa przełóż do garnka z dużym dnem i zalej je wodą lub bulionem. Dodaj liść laurowy, ziele angielskie, paprykę w proszku, majeranek, koncentrat pomidorowy. Dopraw całość solą i pieprzem.
- Gotuj zupę przez 15-20 minut aż warzywa całkowicie zmiękną.
- Pod koniec gotowania dodaj do zupy naleśniki pokrojone w paski.
Porady:
- Naleśniki możesz zamienić na boczniaki. Wystarczy, że pokroisz je w paski i posmażysz na patelni razem z warzywami korzeniowymi.