Tę jedną rzecz trzeba zrobić po ręcznym myciu naczyń. Wielu z nas zapomina
Nawet jeśli masz zmywarkę, ręcznego mycia nie da się uniknąć. Zwłaszcza podczas świątecznych przygotowań, gdy niezwłocznie potrzebujesz jakiegoś naczynia, na pewno szybciej umyć je w zlewie. Jednak na tym ta czynność się nie kończy. Potem trzeba także zadbać o sam zlew i odpływ.
Ręczne mycie naczyń to czynność, z której nie sposób całkiem zrezygnować, nawet jeśli dysponujesz zmywarką. Niektóre przedmioty, takie jak drewniane deski do krojenia czy miedziane naczynia, wymagają łagodniejszego podejścia, bo łatwo je uszkodzić. Po zakończeniu mycia, jednym z najważniejszych nawyków powinno być staranne czyszczenie zlewu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Umycie naczyń to nie koniec
Zdarza ci się zostawiać brudne naczynia w zlewie? Tym bardziej powinnaś zwrócić uwagę na regularne jego sprzątanie. W przeciwnym razie mogą się w nim gromadzić bakterie oraz resztki jedzenia, co w dłuższej perspektywie prowadzi do zatykania odpływu. Kluczowe jest, aby po umyciu naczyń zadbać również o porządek samego zlewu, choć czasem pokusa odpoczynku jest większa.
Jak zadbać o zlew?
Dbanie o czystość zlewu nie tylko zapewnia estetyczny wygląd i przyjemny zapach, ale też chroni przed bakteriami. Zaniedbany zlew może stać się bardziej niehigieniczny niż toaleta, dlatego nie wystarczą jedynie powierzchowne działania. Warto sięgnąć po sprawdzone metody, które pomogą wyeliminować resztki i nieprzyjemne zapachy.
Wykorzystaj sodę
Jednym z domowych sposobów na czyszczenie zlewu jest mieszanka z jednej łyżki sody oczyszczonej i połowy szklanki soku z cytryny. Ta prosta pasta, po nałożeniu na zlew, powinna pozostać na kilka minut, zanim zetrzemy ją do czysta. Po wszystkim dokładne spłukanie wodą usunie wszelkie zanieczyszczenia.
Zamiast składować brudne naczynia w zlewie, lepiej jest przechowywać je w specjalnym koszyku na blacie. Ponadto, mycie naczyń warto rozpocząć od tych najmniej zabrudzonych.