PoradyTych produktów absolutnie nie jedz na kolację. Błyskawicznie przytyjesz

Tych produktów absolutnie nie jedz na kolację. Błyskawicznie przytyjesz

Zgodnie z zaleceniami dietetyków powinniśmy jeść 5 posiłków dziennie, w tym także kolację. Jednak nie wszystkie produkty i dania są dobre do przygotowania ostatniego posiłku. Jeżeli nie będziesz ich unikać, grozi ci przybranie na wadze, a także problemy ze snem. 

Freepik
Freepik
Joanna Bogiel-Jażdżyk

21.04.2023 | aktual.: 21.04.2023 19:38

"Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi" - głosi stare przysłowie. Jednak ta sentencja od dawna nie jest aktualna. Specjaliści przekonują, że kolację jeść trzeba. Ważna jest jednak pora oraz skład tego ostatniego posiłku.

Regularne jedzenie kolacji pozwala uniknąć dobowych wahań poziomu glukozy we krwi, a także buszowania w lodówce pod wpływem wilczego głodu. Ci, którzy w nadziei na utrzymanie wagi, rezygnują z kolacji, budzą się głodni w środku nocy. Burczenie w brzuchu nie daje im spać i w efekcie często podjadają niezdrowe przekąski. Słowem, chcesz schudnąć, absolutnie nie rezygnuj z kolacji.

Kolacja - Pyszności; źródło: Adobe
Kolacja - Pyszności; źródło: Adobe

Liczy się pora

Ten posiłek powinniśmy jeść nie później niż 2-3 godziny przed snem, ponieważ nasz metabolizm wieczorem spowalnia. Żołądek pracuje wolniej i tym samym trawienie trwa dłużej. Jeśli zjesz kolację tuż przed snem, obciążysz układ trawienia, a to może skończyć się bólem brzucha, zgagą i wzdęciami.

Zdaniem ekspertów najlepsze okno do spożywania posiłków jest między 6:00 a 19:00, a wczesne kończenie kolacji zwiększa prawdopodobieństwo spożycia mniejszej ilości kalorii. Organizm wykorzystuje wówczas zgromadzony tłuszcz jako energię i chudniemy, a przynajmniej nie przybieramy na wadze. Dopasowanie posiłków do wspomnianego wcześniej okna żywieniowego może zająć kilka dni. Jednak próba jedzenia w tym określonym czasie i trzymanie się tego może nam szybko przynieść korzyści.

Dla niektórych jednak kolacja jest najważniejszym, a często nawet jedynym posiłkiem w ciągu dnia. Dlatego po powrocie z pracy, tuż przed snem jedzą dużo i tłusto. W ten sposób chcą sobie zrekompensować "zapomniany" obiad, na który w ferworze obowiązków nie znaleźli czasu w ciągu dnia. Taka praktyka to prosta droga do otyłości i wspomnianych już problemów ze snem.

Kanapki z łososiem - Pyszności; źródło: Adobe
Kanapki z łososiem - Pyszności; źródło: Adobe

Zasada: lekkostrawnie

I tu ponownie odwołajmy się do ludowej mądrości. W sentencji: „rano jedz jak król, a wieczorem jak żebrak” jest bowiem cała prawda o tym, jak powinien wyglądać ten posiłek.

Wieczorem nie potrzebujesz już tak dużo energii. Jedz więc lekko i niskokalorycznie (najlepiej nie więcej niż 250 kcal), a zyska na tym twoja figura, zdrowie i poprawi się jakość twojego snu. W kolacyjnym menu powinno się znaleźć: pieczywo pełnoziarniste i chudy nabiał. Wskazane są też chude gatunki mięsa, drób i wędlina drobiowa oraz ryby np. łosoś.

Lubisz warzywa? Wybierz na kolację te gotowane, a także sałatę, pomidory, ogórki i kiełki. Taki zestaw to świetna baza na przygotowanie lekkiej, ale pożywnej sałatki.

Pizza - Pyszności; źródło: Adobe
Pizza - Pyszności; źródło: Adobe

Tego jeść nie wolno

Muszę cię zmartwić. Jest cała lista produktów, których nie powinno się jeść na kolację. Unikaj dań wysokotłuszczowych i przez to ciężkostrawnych. Na cenzurowanym jest jedzenie fast food: frytki, pizza, chipsy oraz tłuste mięsa i dania odsmażane na oleju. Na czarnej liście znalazły się też słodycze, które szybko podnoszą poziom cukru we krwi i dostarczają dużą dawkę kalorii, których organizm o tej porze nie potrzebuje.

Choć może ci się to wydać dziwne, z kolacyjnego menu warto też wykluczyć niektóre owoce. Należą do nich banany, jabłka, gruszki i winogrona. Zrezygnuj również z warzyw strączkowych i tych bogatych w błonnik: cebuli oraz kapusty. Odstaw ostre przyprawy. Drażnią śluzówkę żołądka, powodując wyrzut kwasów żołądkowych i mogą wywołać zgagę.

Czerwone wino - Pyszności; źródło: Adobe
Czerwone wino - Pyszności; źródło: Adobe

Na liście zakazanych produktów są także, co w sumie oczywiste, napoje pobudzające. Unikaj kawy, mocnej herbaty i napojów energetyzujących. Niestety, wino także nie jest wskazane. Wiele osób wierzy, że wypicie lampki wina przed snem poprawi jego jakość.  Alkohol może ułatwiać zasypianie, ale pogarsza jakość fazy NREM, podczas której dochodzi do głębokiej regeneracji całego organizmu i sen jest mniej efektywny. Poza tym alkohol zwiększa łaknienie i apetyt na węglowodany.

Szukasz pomysłu na kolację. Sprawdź nasz przepis na łososia w morelach.

Wybrane dla Ciebie