PoradyTych rzeczy lepiej nie jeść na kolację. Zbędne kilogramy pojawią się bardzo szybko

Tych rzeczy lepiej nie jeść na kolację. Zbędne kilogramy pojawią się bardzo szybko

Co powinniśmy jeść na kolację, aby nie przytyć?
Co powinniśmy jeść na kolację, aby nie przytyć?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | gpointstudio
23.12.2023 17:25

Jak powinna wyglądać kolacja, która z jednej strony zaspokoi nasz głód, a z drugiej nie sprawi, że nagle zaczniemy tyć? Czy istnieje złoty środek w tym temacie?

Na pewno zgodzisz się ze mną, że jedzenie to podstawa naszego życia. Po prostu nie jesteśmy w stanie bez niego funkcjonować. I oczywiście w dzisiejszych czasach mamy dostęp do całej masy produktów. Warto jednak pamiętać, że nie wszystko nam służy. Drugą kluczową sprawą jest umiar. Jak to zwykle w życiu bywa, należy zachować zdrowy rozsądek i tak planować posiłki, aby dostarczały nam jak najwięcej energiicennych wartości odżywczych, bez dużej ilości pustych kalorii jednocześnie.

A skoro o jedzeniu już mowa? To, czy wiesz, jakich posiłków lepiej unikać tuż przed snem? A co tak naprawdę powinno znaleźć się na talerzu z kolacją?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego kolacja jest taka ważna?

W ciągu dnia powinniśmy zjeść ok. 4-5 posiłków. I o ile głównie słyszymy, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, dlatego też w głównej mierze to właśnie na nim się skupiamy, w przypadku kolacji często zapominamy o podstawowych zasadach. 

A przecież ten posiłek jest równie ważny. To w końcu od tego, o której godzinie i co zjemy, zależy w dużej mierze jakość naszego snu. Z kolei to, czy się wyśpimy, ma ogromny wpływ na naszą wydajność kolejnego dnia. Jak sam więc widzisz, warto skupić się na odpowiednim podejściu do kolacji. 

Co jeść i czego unikać podczas kolacji?

Po pierwsze, należy zapamiętać, że kolację powinniśmy zjeść najpóźniej 2-3 godziny przed snem. Po drugie, powinien być to lekki posiłek. Tym samym nie zaburzysz swojego snu, stawiając przed żołądkiem tak trudne zadanie, jakim jest strawienie potężnej kolacji. Co więcej, nie pojawią się wyrzuty sumienia, że jednak nie był to dobry pomysł i na pewno ucierpi na tym twoja waga. Tego typu działania sprzyjają tyciu

Jeśli zaś chodzi o produkty, których należy wystrzegać się w trakcie kolacji, to są to przede wszystkim posiłki typu fast food, dania smażone, ciężkostrawne i tłuste. Ponadto złym pomysłem będzie zjedzenie na kolację słodkich łakoci lub słonych przekąsek. Na czarnej liście powinny znaleźć się również bardzo słodkie owoce, tłusty nabiał, słodzone napoje oraz kawa, jasne pieczywo czy dania typu instant. 

Zanim się pożegnamy, oczywiście nie zostawię cię bez listy produktów, które spokojnie możesz włączyć do przygotowania smacznej, pożywnejlekkiej kolacji. Wśród produktów tego typu wyliczyć można: chude mięso i nabiał, całą masę warzyw, pieczywo pełnoziarniste, brązowy ryż, świeżo wyciskane soki na bazie warzyw, jajka, ryby oraz lekkie zupy w postaci kremu. 

Na kolację warto zjeść m.in. rybę oraz warzywa
Na kolację warto zjeść m.in. rybę oraz warzywa© Adobe Stock | timolina

Jak sam więc widzisz, warto zadbać o odpowiednią jakość kolacji. Tym bardziej że nie jest to wcale mega skomplikowane zadanie. Wystarczy postawić na umiar i odpowiednie produkty. 

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także